featured

Kur Korumalı Mevduat’ta bankalardan yeni teklif

Bankalar, son iki hafta içinde 60 milyar lira değer kaybeden Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkışları hızlandırmak amacıyla önemli adımlar atmaya başladılar. Özellikle bazı özel bankaların artık yeni KKM hesaplarına izin vermediği belirtilirken, hesaplarını kapatmayı düşünen müşterilere yüzde 45’e varan faiz oranları sunuluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KKM hesaplarından kademeli olarak çıkılacağını açıkladıktan sonra, bankaların KKM politikaları yakından takip edilmeye başlandı.

Kamu bankaları genellikle politika faizinin 3 puan üzerinde, yani yüzde 28 faiz oranıyla KKM hesaplarına yatırım yapmış müşterilere getiri sağlıyor. Ancak birçok özel banka, KKM hesaplarına yeni girişlere izin vermemeye başladı. Bankacılık kaynakları, KKM hesaplarından çıkış oranlarının yüzde 20’yi aştığını ve hesapların yüzde 70’e yakın bir yenileme oranına sahip olduğunu, ayrıca KKM hesaplarından Türk Lirası’na dönüş oranının yüzde 8-9 civarında olduğunu belirtiyor.

Kamu bankaları, Türk Lirası mevduat faizlerini yüzde 37-38 seviyelerinde sunarken, KKM hesaplarından geri çekilen Türk Lirası mevduatları için faiz oranları yüzde 43’e kadar yükseliyor. Özel bankaların bazıları ise yeni KKM hesaplarına izin vermemeye başladı ve bu bankalar, KKM hesaplarından Türk Lirası’na dönüş yapan müşterilere yüzde 45’e kadar faiz oranları sunuyor.

Bankacılık kaynaklarına göre, KKM hesaplarından çıkan paraların büyük bir kısmının döviz, altın ve hisse senetleri gibi yatırımlara yönlendiği görülüyor. Ancak hala büyük bir kısmının, yüzde 70 civarında olduğu tahmin edilen oranın KKM hesaplarında kalmaya devam ettiği bildiriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KKM hesaplarından çıkış stratejilerinin olduğunu ve bu stratejinin kademeli olarak uygulanacağını belirtiyor. Ayrıca, lira mevduatını cazip hale getirerek, makro finansal istikrarı sağlayarak ve rezervleri güçlendirerek farklı bir strateji izleyebileceklerini ifade ediyor. Ancak şu an için KKM hesaplarının devam edeceğini ve bankalar için makro ihtiyati bir çerçeve oluşturabileceklerini belirtiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Kur Korumalı Mevduat’ta bankalardan yeni teklif
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!