featured

AB ekonomik büyüme tahminini düşürdü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avro Bölgesi’nde 2023 ekonomik büyüme beklentilerini yüksek enflasyon, para politikasının sıkılaşması ve talepteki daralma nedeniyle yüzde 0,6’ya çekti.

AB Komisyonu’nun “Avrupa Ekonomik Tahminleri 2023 Sonbahar” raporuna göre, “Zorlu bir yılın ardından ılımlı toparlanma” yaşanacak. Rapora göre, AB ekonomisi 2023’te yüzde 0,6, 2024’te yüzde 1,3 büyüyecek. Euro Bölgesi ekonomisinin ise 2023’te yüzde 0,6, 2024’te yüzde 1,2 büyümesi öngörülüyor.

Bu tahminler, AB Komisyonu’nun önceki “Yaz” raporuna göre aşağı yönlü revize edildi. Önceki raporda, AB’nin bu yıl yüzde 0,8, gelecek yıl yüzde 1,4, Euro Bölgesi’nin ise bu yıl yüzde 0,8, gelecek yıl yüzde 1,3 büyüyeceği öngörülmüştü.

Rapora göre, 2025 yılında AB’nin yüzde 1,7, Euro Bölgesi’nin yüzde 1,6 büyüyeceği tahmin ediliyor. Ancak, özellikle Almanya’nın bu yıl yüzde 0,3 küçülmesi, gelecek yıl yüzde 0,8 büyümesi bekleniyor. Fransa’nın bu yıl yüzde 1, gelecek yıl yüzde 1,2 büyümesi öngörülüyor. İtalya’nın bu yıl yüzde 0,7, gelecek yıl yüzde 0,9, İspanya’nın ise bu yıl yüzde 2,4, gelecek yıl yüzde 1,7 büyümesi bekleniyor.

Raporda, 2023’te AB üyesi 10 ülke ekonomisinin küçüleceğine dikkat çekilerek, Estonya’nın yüzde 2,6, İrlanda’nın yüzde 0,9, Macaristan’ın yüzde 0,7, Lüksemburg’un yüzde 0,6, İsveç ve Avusturya’nın yüzde 0,5, Litvanya ve Çekya’nın yüzde 0,4, Almanya’nın yüzde 0,3 ve Letonya’nın yüzde 0,2 daralacağı tahmin ediliyor.

Enflasyon konusunda raporda da bilgiler yer alıyor. Bu yıl AB’de enflasyonun yüzde 6,5, Euro Bölgesi’nde ise yüzde 5,6 olması bekleniyor. Ancak, gelecek yıl enflasyonun AB’de yüzde 3,5, Euro Bölgesi’nde yüzde 3,2’ye gerileyeceği öngörülüyor. 2025’te ise enflasyonun AB’de yüzde 2,4, Euro Bölgesi’nde yüzde 2,2 seviyesine düşmesi öngörülüyor.

Rapora göre, Avrupa ekonomisi bu yıl yüksek hayat pahalılığı, zayıf dış talep ve parasal sıkılaşma nedeniyle ivme kaybetmiş durumda. Ancak, ilerleyen zamanda ekonomik aktivitenin kademeli biçimde toparlanması bekleniyor.

Raporun dikkat çektiği bir diğer konu ise riskler. Rusya-Ukrayna savaşı ve Orta Doğu’daki çatışmalar, ekonomik belirsizlik ve aşağı yönlü riskleri artırıyor. Raporda, Çin ve diğer ticaret ortaklarındaki ekonomik gelişmelerin de risk oluşturabileceği belirtiliyor. Ayrıca, Avrupa’da parasal sıkılaşmanın ekonomik aktivite üzerinde tahmin edilenden daha uzun süre ve daha fazla ağırlık oluşturabileceği, bu durumun firmaları, hane halklarını ve kamu maliyelerini yüksek faiz ortamına uyumda zorlayabileceği bildiriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
AB ekonomik büyüme tahminini düşürdü
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!