featured

9 Eylül 2023 – 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti?

Geçen hafta, küresel piyasalarda Çin kaynaklı haberler etkili olurken, yurt içi piyasalarda Ağustos ayı enflasyon rakamları ve beklenen 2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme gibi temel makro ekonomik hedeflerin gündemde olduğu bir hafta yaşandı.

  1. Yüksek Enflasyon Kaygısı: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Ağustos ayında enflasyon beklenmedik bir şekilde yıllık yüzde 58,94 seviyesine çıkarak yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu dönemde, fiyat artışları tüketici harcamalarını genel olarak etkiledi.
  2. Goldman Sachs’ın ABD Resesyon İhtimali Düşüşü: Goldman Sachs, enflasyonun düşmesi ve işgücü piyasasının hala güçlü olması nedeniyle ABD’nin resesyona girme ihtimalini yüzde 15’e düşürdü. Bu, önceki yüzde 20’lik tahminine göre bir düşüş anlamına geliyor.
  3. Orta Vadeli Program Güncellemesi: 2024-2026 dönemine yönelik Orta Vadeli Program açıklandı. Buna göre 2023 büyüme beklentisi yüzde 4,4’e çekilirken, 2024 büyüme hedefi yüzde 4 oldu. Enflasyon tahminleri ise büyük ölçüde arttı; 2023 enflasyon tahmini yüzde 65’e yükseldi, 2024 tahmini ise yüzde 33 olarak belirlendi.
  4. Çin Gayrimenkulünde Yükseliş: Hong Kong Hang Seng Çin Şirketleri Endeksi, gayrimenkul şirketleri Longfor ve China Resources Land liderliğinde yüzde 3,6’lık bir yükseliş kaydetti.
  5. Fitch’ten Olumlu Sinyal: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu onayladı ve not görünümünü yükseltti. Bu değişikliğin, daha geleneksel ekonomi politikalarına dönüşünün bir işareti olduğu vurgulandı.
  6. Moody’s’ten Olumlu Kredi Notu Yorumu: Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notuyla ilgili değerlendirmesinde, geleneksel ekonomi politikalarına dönüşünün, kredi açısından olumlu bir işaret olduğunu belirtti.
  7. Apple’a Çin Darbesi: ABD’li teknoloji devi Apple, Çin’in kamu kurumlarında iPhone kullanımını yasaklama iddiaları sonrasında iki günde 200 milyar dolarlık değer kaybına uğradı.
9 Eylül 2023 – 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!