featured

500 TL’lik banknot basılacak mı? Resmi açıklama geldi

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı, bir süredir 500 TL’lik banknot basılacağı yönündeki spekülasyonlara neden oluyordu. Ancak Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bu konuda net bir açıklama yaparak, “500 liranın çıkarılması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır” dedi.

2023 yılının 4. Enflasyon Raporu’nun sunumunda konuşan Erkan, piyasaların yakından takip ettiği bu raporla ilgili önemli mesajlar verdi. Daha sonra soru-cevap bölümüne geçen Erkan, “500 TL’lik banknot basılacağı” yönündeki iddiaları reddetti.

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı ve alım gücünün azalmasıyla birlikte yeni banknotlar basılacağı iddiaları gündemdeydi. Merkez Bankası’nın 500 TL’lik banknot basmak için hazırlık yaptığı iddia edilirken, bu konuyu Merkez Bankası Başkanı’na sordular.

Erkan, iddiaları bir kez daha yalanlayarak, “5 liralık madeni para çalışmamız yok. Darphane 5 lira hatıra para bastı. Ancak bu hatıra para, piyasadaki diğer para birimlerini değiştireceği anlamına gelmez. 500 liranın çıkarılması gibi bir zorunluluk da bulunmamaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.

Ayrıca, Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminlerini revize etti. 2023 yılı sonu için enflasyon tahmini yüzde 58’den yüzde 65’e çıkarılırken, 2024 yılı sonu için ise yüzde 33’ten yüzde 36’ya yükseltildi. 2025 yılı sonu enflasyon tahmini ise yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürüldü. Bu gelişmeler, ekonomiyle ilgili önemli bir gündem oluşturdu.

https://filmizle.movie/soft-quiet-izle

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
500 TL’lik banknot basılacak mı? Resmi açıklama geldi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!