featured

500 TL’lik banknot basılacak mı? Resmi açıklama geldi

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı, bir süredir 500 TL’lik banknot basılacağı yönündeki spekülasyonlara neden oluyordu. Ancak Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bu konuda net bir açıklama yaparak, “500 liranın çıkarılması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır” dedi.

2023 yılının 4. Enflasyon Raporu’nun sunumunda konuşan Erkan, piyasaların yakından takip ettiği bu raporla ilgili önemli mesajlar verdi. Daha sonra soru-cevap bölümüne geçen Erkan, “500 TL’lik banknot basılacağı” yönündeki iddiaları reddetti.

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı ve alım gücünün azalmasıyla birlikte yeni banknotlar basılacağı iddiaları gündemdeydi. Merkez Bankası’nın 500 TL’lik banknot basmak için hazırlık yaptığı iddia edilirken, bu konuyu Merkez Bankası Başkanı’na sordular.

Erkan, iddiaları bir kez daha yalanlayarak, “5 liralık madeni para çalışmamız yok. Darphane 5 lira hatıra para bastı. Ancak bu hatıra para, piyasadaki diğer para birimlerini değiştireceği anlamına gelmez. 500 liranın çıkarılması gibi bir zorunluluk da bulunmamaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.

Ayrıca, Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminlerini revize etti. 2023 yılı sonu için enflasyon tahmini yüzde 58’den yüzde 65’e çıkarılırken, 2024 yılı sonu için ise yüzde 33’ten yüzde 36’ya yükseltildi. 2025 yılı sonu enflasyon tahmini ise yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürüldü. Bu gelişmeler, ekonomiyle ilgili önemli bir gündem oluşturdu.

https://filmizle.movie/soft-quiet-izle

500 TL’lik banknot basılacak mı? Resmi açıklama geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!