featured

5 yıllık CDS 350’nin altında

Türkiye’nin beş yıllık kredi risk primi (CDS), dikkat çekici bir düşüşle 350’nin altına inerek 348.2 seviyesine geriledi. Bu değer, CDS’nin üç yıldır ilk kez bu düzeylere ulaştığını gösteriyor.

Mayıs ayında 700 baz puan seviyesinde bulunan CDS, uzmanlara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın son Enflasyon Raporu sunumundaki etkileyici ifadelerinin ardından bu düşüşü yaşadı. Erkan’ın, uluslararası yatırımcıların “istikrarda kararlılık” konusundaki endişelerini gidermeye yönelik yaptığı açıklamalar, enflasyonla mücadelede kararlılığın devam edeceğini vurguluyordu.

CDS değerindeki bu gerilemenin, Türkiye’nin finansal istikrarını destekleyen Erkan’ın açıklamalarının ardından hız kazandığı belirtiliyor. 3 Kasım Cuma günü 365 baz puan civarında olan CDS, dün itibarıyla 348.2 baz puana çekildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna yaklaşılırken, kur ve risk primi tarafındaki bu olumlu hareket, Türkiye’nin tarihi yüksek seviyelerini gördüğü dönemde yeni eşikleri aşma yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
5 yıllık CDS 350’nin altında
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!