featured

2023 Kasım ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kasım ayındaki faiz kararıyla ilgili beklentileri tetikleyerek, ekonomik gelişmeleri yakından takip eden Türkiye’deki vatandaşlar ve finans dünyası tarafından merakla bekleniyor. Bu karar, döviz, altın ve borsa yatırımcıları arasında da büyük bir ilgiyle takip ediliyor. TCMB’nin faiz kararı, ekim ayında bekletilen faiz oranlarının ardından, yüzde 35’e yükseltilen politika faizi üzerindeki belirsizliği giderecek.

Kasım ayı faiz kararı için geri sayım başladı. TCMB Para Politikası Kurulu, 23 Kasım 2023 Perşembe günü saat 14.00’te yapacağı toplantıda kasım ayındaki faiz kararını açıklayacak. Ekim ayında alınan faiz kararında, politika faizinin beklentilere paralel olarak 5 puan artırılmasının ardından, Merkez Bankası’nın bu ayki tutumunu öğrenmek için finans dünyası büyük bir bekleyiş içinde.

Önceki toplantıda aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş öngörüsüyle hareket eden Merkez Bankası, parasal sıkılaşmanın zamanında ve uygun ölçüde kademeli olarak güçlendirileceğini vurgulamıştı. Bu çerçevede, kasım ayı faiz kararı, ekonomik istikrar ve enflasyonla mücadele stratejilerinde izlenecek yol konusunda önemli ipuçları sunabilir. Finans piyasaları, TCMB’nin bu kararla birlikte açıklayacağı politika duruşunu yakından değerlendirecek.

2023 Kasım ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!