featured

2023 Eylül – Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), politika faiz oranlarında 25 baz puanlık bir artışa gitme kararı aldı. ECB, bu kararla birlikte 3 temel politika faizini yükseltti. Banka böylelikle üst üste 10. toplantıda faiz artışına gitti.

ECB’den gelen açıklamada, Banka’nın 3 temel politika faizini 25 baz puan yükselttiği belirtildi. Bu değişiklikle birlikte refinansman faizi yüzde 4,50’ye, mevduat faizi yüzde 4’e ve marjinal fonlama faizi yüzde 4,75’e yükseltildi.

Açıklamada, Avro Bölgesi’nde enflasyonun uzun bir süre boyunca yüksek seyretmesinin beklendiği ve ECB’nin orta vadede yüzde 2 olan enflasyon hedefini yakalamak konusunda kararlı olduğu vurgulandı. Faiz artışı kararının, bu enflasyon hedefini gerçekleştirmek amacıyla alındığına dikkat çekildi.

Ayrıca, ECB Yönetim Konseyi’nin piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ettiği ve faiz oranı kararlarının, ekonomik verilere, temel enflasyon dinamiklerine, para politikasının etkinliğine ve enflasyon görünümüne dayandığı belirtildi.

Bu kararla birlikte ECB, son 10 toplantısında da faiz oranlarını artırmış oldu ve bu artışla faizler 1999 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

2023 Eylül – Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!