featured

15 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’den gelen olumlu ekonomik göstergeler ve rekor seviyede artan petrol talebi, Kasım ayından bu yana Brent petrolünün varil fiyatını en yüksek seviyeye taşıdı. Ayrıca, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol arzını kısma kararı da fiyatların yükselmesine katkı sağlıyor.

Uluslararası piyasalarda, Brent petrolün varili şu anda 94,35 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Dün, Brent petrolün varil fiyatı 94,21 dolara kadar yükseldikten sonra günü 93,70 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa göre yüzde 0,69 artarak 94,35 dolar seviyesine ulaştı.

Aynı dakikalarda, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 90,86 dolardan alıcı buldu.

Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyelerde seyreden petrol fiyatları, Çin’deki ekonomik toparlanmanın etkisiyle petrol talebindeki artış ve tüketimdeki yükseliş beklentileriyle yükseliyor. Çin’de beklenenden olumlu ekonomik veriler ve rekor seviyede petrol tüketimine dair raporlar, dünyanın en büyük ikinci ham petrol tüketicisinde talebin devam edeceği görüşünü destekliyor. Bugün açıklanan verilere göre, ülkedeki petrol rafinerisi işlemleri Ağustos ayında 64,69 milyon tonla rekor seviyeye ulaştı.

Dünyanın önde gelen petrol üreticilerinden Suudi Arabistan ve Rusya’nın, gönüllü olarak petrol arzını azaltma kararını yıl sonuna kadar sürdürecek olmaları, fiyatların yükselmesine destek olmaya devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın bu hafta yayımladığı raporda, bu ülkelerin üretim kısıntılarının yılın son çeyreğinde küresel arz ve talep dengesinde bir açığa neden olacağı ve fiyatların daha da yükselmesini beklediği vurgulanıyor.

Teknik açıdan, Brent petrolün direnç olarak 94,59 ile 94,68 dolar aralığını izlediği ve destek olarak 94,13 ile 93,99 dolar aralığını göz önünde bulundurduğu belirtiliyor.

15 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!