featured

12 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu? Akaryakıta zam gelecek mi?

Uluslararası piyasalarda Brent petrol, son günlerin en dikkat çekici fiyatlarından biriyle 90,86 dolardan işlem görüyor. Dün, kısa bir süreliğine 91,45 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 90,64 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün itibarıyla ise kapanışa göre yüzde 0,24’lük bir artışla 90,86 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 87,56 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, özellikle arz endişeleri nedeniyle yılın en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. Talep tarafında ise ABD’de açıklanacak enflasyon verileri piyasaların merak konusu. Uzmanlar, arz kesintilerinin açıklanacak enflasyon verilerinde nasıl bir etki yaratacağını değerlendiriyorlar.

ABD Merkez Bankası (Fed), eylül toplantısında politika faizini sabit bırakma eğiliminde görünüyor, ancak ülkede yarın açıklanacak ağustos Tüketici Fiyat Endeksi verileri, Fed’in gelecek dönemde atacağı adımlara dair önemli ipuçları sunabilir.

Doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi, dolar cinsinden petrolün diğer para birimleri kullanan alıcılar için daha cazip hale gelmesine ve bu da petrol fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

Piyasada ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bugün, Uluslararası Enerji Ajansı’nın ise yarın yayımlanacak olan aylık petrol piyasası raporlarının takip edilmesi bekleniyor.

Teknik olarak, Brent petrolün 90,91 ile 91,11 dolar aralığının direnç bölgesi olarak izlendiği ve 90,71 ile 90,51 dolar aralığının ise destek olarak dikkatle takip edildiği belirtiliyor.

Ayrıca, motorine çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere 2 TL, benzine ise perşembe gününden geçerli olmak üzere 1.80 TL zam gelmesi bekleniyor.

12 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu? Akaryakıta zam gelecek mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!