featured

Yabancı yatımcının gözdesi yüzde 350 bedelsiz bekliyor

Teknoloji sektöründe faaliyet gösteren VBT Yazılım, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yaptığı başvuru ile yüzde 350 oranında bedelsiz sermaye artırımı planlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu gelişme, şirketin hisselerini yabancı yatırımcılar için çekici kılıyor ve günlük yabancı yatırımcı oranında belirgin bir artışa neden oluyor.

Borsa İstanbul’da 2023 yılında halka arzlar ön planda olsa da, bedelsiz sermaye artırımları da dikkat çekiyor. Özellikle Mia Teknoloji’nin yaptığı yüzde 1200 bedelsiz sermaye artırımı, piyasalarda yankı uyandırmıştı. Mia Teknoloji’nin hisseleri, bedelsiz sermaye artırımının ardından belirgin bir performans göstermiş ve dikkat çekici bir hamle olarak değerlendirilmişti.

Bu trende uyum sağlayan bir diğer büyük teknoloji şirketi ise VBT Yazılım oldu. Şirket, yüzde 350 oranında bedelsiz sermaye artırımı kararı aldıktan sonra Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulundu. Şirketin hisseleri, yıllık bazda yaklaşık yüzde 100’e yakın bir değer kazancı elde ederek güçlü bir performans sergiliyor.

VBT Yazılım’ın hisseleri, özellikle yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor ve günlük yabancı yatırımcı oranında önemli bir artış görülüyor. Günlük yabancı yatırımcı oranları incelendiğinde, VBT Yazılım’a yönelik alımların etkisiyle yabancı yatırımcı oranının yüzde 20,67’ye yükseldiği görülüyor. Bu oran, geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir artışı temsil ediyor.

Günlük yabancı yatırımcı oranlarının en çok arttığı ikinci şirket ise 2,80 baz puanlık artışla Kuzey Boru (KBORU) olarak dikkat çekiyor. Yeni halka arz olan Kuzey Boru’nun hisseleri, üçüncü günde tavan yaparken, haftalık bazda yüzde 17’den fazla kayıp yaşanıyor.

Üçüncü sırada ise bir diğer yeni halka arz şirketi Mega Metal (MEGMT) bulunuyor. Şirketin yabancı oranı, 2,01 baz puanlık artışla yüzde 3,28’e yükseldi. Dördüncü sırada ise son günlerin kötü performans gösteren halka arzlarından biri olan Çates Elektrik (CATES) yer alıyor. CATES’te yabancı oranı, 1,93 baz puanlık artışla yüzde 2,17’ye yükseldi.

Yabancı yatımcının gözdesi yüzde 350 bedelsiz bekliyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!