featured
  1. Haberler
  2. Kap Bildirimleri
  3. Enerji şirketinden yeni anlaşma : Hissesinde son durum

Enerji şirketinden yeni anlaşma : Hissesinde son durum

Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden Aksa Enerji (AKSEN), “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi kapsamında Özbekistan’da yeni bir yatırım anlaşması imzaladı. Şirket, 9 Kasım 2023 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (“National Electric Grid of Uzbekistan”) ile işbirliği anlaşmasını tamamladı.

Anlaşma, Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güce sahip bir doğal gaz kombine çevrim santralinin kurulması ve işletilmesini içeriyor. Aksa Enerji Üretim A.Ş. (AKSEN), 10 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin inşaatının, gerekli yer tahsislerinin tamamlanmasının ardından başlayacağını duyurdu. Şirket, inşaatın 12 ay içinde tamamlanarak santralin devreye alınmasını hedefliyor.

Aksa Enerji’nin KAP üzerinden yapılan açıklamasında, “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi doğrultusunda atılan bu adımın, Türk enerji sektöründeki önemli bir oyuncu olarak konumlarını güçlendireceği belirtildi. Ayrıca, Özbekistan Hükümeti tarafından bedelsiz temin edilecek doğalgaz ile gerçekleştirilecek elektrik üretiminin, dağıtık enerji üretimi ve verimlilik odaklı kaynak tasarrufu stratejisine önemli bir katkı sağlayacağı vurgulandı. Üretilen elektriğin 25 yıl boyunca ABD Doları bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında satılacağı ifade edildi.

Bugün itibarıyla AKSEN hisse fiyatı 36,32 TL olarak kaydedilirken, son 24 saatlik işlem hacmi 423.721.638,00 TL olarak gerçekleşti. AKSA ENERJI hissesi, gün içinde yüzde 4,07 artarak haftalık bazda yüzde 2,89’luk kazanç elde etti. Ancak, aylık bazda yüzde 4,92’lik bir kayıp yaşandı. Yıllık verilere bakıldığında ise son bir yılda AKSA ENERJI hissesi yatırımcısına yüzde 20,75’lik bir kayıp yaşattı.

Enerji şirketinden yeni anlaşma : Hissesinde son durum

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!