featured

Dev banka iddiaları yalanladı : Teminatsız kredi verildi mi?

Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKB), 20 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı bildirimde, medyada yer alan haberlere ilişkin açıklamada bulundu.

Halkbank (HALKB), İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütü lideri olmakla suçladığı ve tutuklu bulunan şahıs veya ortağı olduğu şirketlere kredi verildiği iddialarını reddetti. Banka, özellikle bir banka yöneticisinin teminatsız 700 milyon TL kredi verdiği iddialarının doğru olmadığını vurguladı.

Halkbank, bu tür iddiaların bankanın imajını zedelemeye yönelik olduğunu belirterek, hukuki süreç başlatma ihtimaline dikkat çekti.

Banka, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yaptığı açıklamada, “Bazı medya yayınlarında ve sosyal medya hesaplarında; bir soru önergesine atfen İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütü lideri olmakla suçladığı ve tutuklu bulunan şahısa veya ortağı olduğu şirketlere, bu Şahıs ile bağlantılı olduğu ileri sürülen bir kişinin, eski bir bölge yöneticisi ile akrabalık bağlantısı da kurulmak suretiyle Bankamızın teminatsız 700 milyon Türk Lirası kredi kullandırdığı, kredinin geri ödenmediği ve adı geçen Bakanlığın talebi ile bölge yöneticisinin görevden alındığı şeklinde yer alan haber ve söylentiler, tamamıyla gerçeğe aykırıdır” ifadelerine yer verdi.

HALKB hisse fiyatı bugün 13,14 TL seviyesinde işlem görürken, son 24 saatteki işlem hacmi 295.390.029,00 TL olarak kaydedildi. Hisselerdeki günlük artış yüzde 0,77 olurken, haftalık kazanç yüzde 0’e, aylık kayıp ise yüzde 6,54’e ulaştı. Yıllık verilere göre ise son bir yılda T. HALK BANKASI yatırımcısına yüzde 37,16 oranında kazanç sağlamıştır. Banka, kamuoyunu ve yatırımcıları bilgilendirmiş ve söz konusu iddialara karşı hukuki haklarını kullanma hakkını saklı tutmuştur.

Dev banka iddiaları yalanladı : Teminatsız kredi verildi mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!