featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Pandemi cezaları iade edilecek

Pandemi cezaları iade edilecek

Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonucunda, pandemi döneminde kesilen cezalara ilişkin idari para cezalarının geri talep edilebileceği yönünde karar alındı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre, pandemi döneminde maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara uymayanlara verilen idari para cezaları geri alınabilecek. Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan “…tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez.” ibaresi Anayasa’ya aykırı olduğu için iptal edildi.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu tebliğe göre, salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları iptal edilmişti. Ancak, 9 Kasım 2022’den önce yapılmış ceza ödemelerinin iade edilmemesine karar verilmişti.

Bu yeni Anayasa Mahkemesi kararı ile birlikte, bu tarihler arasında kesilen idari para cezalarını ödeyenler geri talep edebileceklerdir.

Pandemi cezaları iade edilecek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!