featured

İngiltere Merkez Bankası’ndan 27 senenin en yüksek faiz artışı

İngiltere Merkez Bankası (BoE), son 27 senenin en yüksek faiz artışını yaparak politika faizini 50 baz puanlık artışla yüzde 1,75 düzeyine çıkardı.

Banka tarafından yapılan açıklamada, BoE’nin, politika faizini 0,50 baz puan artırarak yüzde 1,75 düzeyine çıkarma kararı aldığı belirtildi.

Banka, yükselen enflasyonu kontrol altına alabilmek adına 1995 senesinden bu yana tek seferde en yüksek faiz artışına imza atarken, son adımla birlikte politika faizi, Aralık 2008’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

BoE Para Politikası Kurulu tutanaklarında, Kurul’un 8 üyesinin politika faizinin 50 baz puan, bir üyesinin ise politika faizinin 25 baz puan artırılması tarafında oy kullandığı kaydedildi.

Ülkede enflasyonun bu senenin ekim ayında yüzde 13,3 ile zirve yapmasının beklendiği ifade edilen tutanaklarda, hanehalkının aylık ortalama enerji faturasının geçen seneye oranla 3 kat artarak yaklaşık 300 sterline yükseldiği, bu artışın hanehalkı üzerinde yaratacağı baskı sebebiyle ekonominin bu yılın son 3 ayında resesyona girmesinin beklendiği ifade edildi.

– Bailey, ileride faiz artışı yönünde yeni adımların gelebileceğinin işaretini verdi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz artışı kararının akabinde düzenlenen basın toplantısında, mayıs ayı raporundan bu yana tahminlerde yapılan revizyonların çoğunun itici gücünün Ukrayna’da devam eden savaş ve yükselen enerji fiyatlarından kaynaklandığını ifade etti.

BoE’nin enflasyonun hedeflenen yüzde 2 düzeyine çekilmesi konusunda kararlı olduğunu belirten Bailey, BoE’den ileride faiz artışı tarafında yeni adımların gelebileceğinin işaretini de verdi.

“Tüm seçenekler masada” cümlesini kullanan Bailey, BoE’nin enflasyonda yüzde 2 düzeyine ulaşılması konusunda “şayet” ya da “fakat” gibi bir söyleminin olmadığını belirtti.

Bailey, İngiltere’de enflasyonun bu senenin sonunda yüzde 13’ün üzerine çıkarak zirve yapmasının beklendiğini, gelecek senenin büyük bir kısmında da “çok yüksek” seviyelerde seyretmeye devam etmesinin öngörüldüğünü belirtti.

İngiltere Merkez Bankası’ndan 27 senenin en yüksek faiz artışı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!