featured

Belçika’da sigara satışı kısıtlanıyor

Belçika hükümeti, ülkede sigara içenlerin sayısını azaltmayı hedefleyen bir dizi tedbiri kabul etti.

Ülkede, 2009 senesinden bu zamana kamuya açık binaların içinde sigara içmenin yasak olduğu biliniyor.

Yeni Tütünle Mücadele Planı, şu anda kamuya açık tüm binalarda yürürlükte olan sigara içme yasağını, 1 Ocak 2025’ten itibaren hayvanat bahçeleri, doğa parkları ve halka açık parklardaki oyun alanları gibi çok sayıda çocuğun uğrak yeri olan açık havadaki halka açık yerleri de kapsamak üzere genişletecek.

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, “Hala sigaraya başlayan çok fazla genç var. Eğer ülkemizde gerçekten dumansız bir nesil istiyorsak, o zaman daha az çocuk ve gencin sigara içmesini sağlamalıyız” diye belirtti.

KISITLAMALAR

Yeni önlemler kapsamında 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren tema parkları, hayvanat bahçeleri, çocuk çiftlikleri ve oyun alanlarında sigara içme yasağı yürürlüğe girecek. Buna ek olarak hükümet, okulların çevresinde ve hastanelerin girişlerinde sigara içme yasağı getirme olasılığını inceliyor. Vandenbroucke, bu konunun hala incelenmesi ve tartışılması gerektiğini ifade etti.

Hükümet ayrıyeten, Nisan 2023’e kadar spor sahalarında ve izciler gibi gençlik dernekleri tarafından düzenlenen etkinliklerde sigara içilmesine ne gibi sınırlamalar getirilebileceğini de araştırıyor.

Belçika’da sigara satışı kısıtlanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!