featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yabancılardan borsada 543 milyon dolarlık hisse satışı

Yabancılardan borsada 543 milyon dolarlık hisse satışı

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda yabancı yatırımcılar, 7 Haziran haftasında toplamda 542,7 milyon dolarlık net hisse satışı yaptı. Bu satışlar, piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilere dayanıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan verilere göre, aynı hafta içerisinde Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) kesin alımlarında yabancı yatırımcılar 540,8 milyon dolar net alım gerçekleştirdi.

Diğer Yatırım Kalemlerinde Hareketlilik

Yabancı yatırımcıların DİBS ters repo işlemlerinde net 11,0 milyon dolar alım yaptığı görülürken, DİBS teminat işlemlerinde bu rakam 668,2 milyon dolara ulaştı. DİBS ödünç işlemlerinde herhangi bir işlem gerçekleşmezken, şirket borçlanma senetlerinde net alımlar 78,3 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Stok Verileri

Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stokları piyasa değeri olarak 39 milyar 517,1 milyon dolar seviyesinde kaydedildi. DİBS kesin alım stokları 10 milyar 615,8 milyon dolar, DİBS ters repo stokları 2 milyar 43,1 milyon dolar, DİBS teminat stokları ise 3 milyar 763,5 milyon dolar olarak açıklandı. Şirket borçlanma senetleri stokları ise 382,6 milyon dolar seviyesinde belirlendi.

Yabancılardan borsada 543 milyon dolarlık hisse satışı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!