featured

Döviz mevduatı 1,8 milyar dolar azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarında kayda değer bir azalma yaşandı. 7 Haziran ile sona eren haftada, bir önceki hafta 167 milyar 388 milyon dolar olan döviz mevduatları, 165 milyar 540,70 milyon dolara geriledi. Bu, toplamda 1 milyar 814,20 milyon dolarlık bir düşüşe işaret ediyor.

Gerçek ve Tüzel Kişilerin Döviz Mevduatları Azaldı

Verilere göre, gerçek kişilerin döviz mevduatları bir önceki haftaya kıyasla 958,70 milyon dolar azalarak 101 milyar 743 milyon dolara düştü. Aynı dönemde, tüzel kişilerin döviz mevduatları ise 855,50 milyon dolar azalarak 63 milyar 797,70 milyon dolara indi.

Parite Etkisi Hariç Toplam Döviz Mevduatında Azalma

Yurt içi yerleşiklerin parite etkisinden arındırılmış toplam yabancı para mevduatları da önemli bir düşüş gösterdi. Parite etkisi hariç tutulduğunda, toplam yabancı para mevduatları 1 milyar 649 milyon dolar azaldı. Bu dönemde, gerçek kişilerin döviz mevduatları parite etkisinden arındırıldığında 843 milyon dolar gerilerken, tüzel kişilerin döviz mevduatları ise 806 milyon dolar azaldı.

TCMB’nin bu verileri, döviz mevduatlarındaki düşüşün hem gerçek hem de tüzel kişileri etkilediğini ortaya koyuyor. Özellikle parite etkisinden arındırılmış veriler, döviz mevduatlarındaki değişimin daha net bir şekilde görülmesini sağlıyor. Bu gelişmeler, yurt içi döviz piyasalarında önemli dalgalanmalara yol açabilir ve ekonomi politikaları üzerinde etkili olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Döviz mevduatı 1,8 milyar dolar azaldı
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!