featured

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yapılan önemli değişiklikleri Resmi Gazete’de yayımladı. Bu düzenlemeler, finansman ve tasarruf finansman şirketleri ile ödeme ve elektronik para kuruluşlarını ilgilendiren vergi ve belge düzenleme süreçlerinde yenilikler getiriyor.

Yeni Düzenleme Detayları

Yeni tebliğe göre, 6361 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren finansman ve tasarruf finansman şirketleri ile 6493 sayılı Kanun çerçevesinde hizmet sunan ödeme ve elektronik para kuruluşları, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’ne (BSMV) tabi işlemler için dekont düzenleyecekler. BSMV kapsamı dışındaki Katma Değer Vergisi (KDV) ile ilgili teslim ve hizmetler için ise fatura kesmeleri gerekecek.

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları İçin Esneklik

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, faaliyetlerine bağlı olarak belirli dönemlerde (bir, üç, altı ay veya yıllık) hesap bildirim cetveli (ekstre) düzenleyerek BSMV’ye tabi işlemlerini rapor edebilecekler. Bu cetveller, dekont yerine geçecek ve aynı bilgileri içermek zorunda olacak.

Yürürlük Tarihleri

  • Tasarruf Finansman Şirketleri: Bu tebliğin hükümleri, yayımlandığı ayı izleyen ayın başında yürürlüğe girecek.
  • Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları: İlgili hükümler 1 Ocak 2025 tarihinde yürürlüğe girecek.
  • Diğer Hükümler: Tebliğin diğer hükümleri yayımlandığı tarihte yürürlüğe girecek.

Bu düzenlemeler, finansman ve elektronik para sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin vergi uyum süreçlerini netleştirerek, işlem ve belge düzenleme süreçlerinde standartlar getiriyor. Vergi mükelleflerinin bu yeni kurallara uyması, yasal gerekliliklerin karşılanması açısından büyük önem taşıyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!