featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Özel sektörün yurt dışı kredi borcunda yükseliş

Özel sektörün yurt dışı kredi borcunda yükseliş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Nisan 2024 dönemine ilişkin özel sektörün yurt dışı kredi borcu gelişmelerini duyurdu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı kredilerin toplam borcu, Nisan 2024 itibarıyla bir önceki yıl sonuna kıyasla 1 milyar dolarlık artışla 165,1 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Nisan sonunda, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2023 yıl sonuna göre 1,0 milyar ABD doları artarak 165,1 milyar ABD doları oldu. Bu artışa paralel olarak, uzun vadeli kredi borcu 458 milyon ABD doları azalırken, kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç) 1,5 milyar ABD doları arttı.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaların ise arttığı görüldü. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları azalırken, tahvil stoku ise azaldı. Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları azalırken, tahvil stoku arttı. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları artarken, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları azaldı.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak tahvil hariç özel alacaklılara olan borç azalırken, kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak tahvil hariç özel alacaklılara olan borç arttı.

Döviz kompozisyonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun çoğunluğunun ABD doları cinsinden olduğu ve kısa vadeli kredi borcunun ise ABD doları, Euro, Türk lirası ve diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, uzun vadeli toplam kredi borcunun büyük bir kısmının finansal olmayan kuruluşlardan kaynaklandığı, kısa vadeli kredi borcunun ise finansal kuruluşlardan geldiği görüldü.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Nisan sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 48,9 milyar ABD doları olduğu tespit edildi.

Özel sektörün yurt dışı kredi borcunda yükseliş
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!