featured

Vergi reformu geliyor

Vergi reformu için, altı adımlı bir plan hazırlıkları başladı. Bu plan kapsamında vergi türlerinin azaltılması ve mevzuatın sadeleştirilmesi hedefleniyor. Vergi teşvikleri, muafiyetler, uzlaşma süreci ve matrah belirleme konularında yeniden düzenlemeler yapılacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, işverenler, işçiler, muhasebeciler ve toplumun diğer kesimlerinin vergi reformu beklentisini dile getirerek, sosyal adaleti sağlayan ve kamu gelirlerini istikrarlı bir şekilde artıran bir paketin hazırlanacağını belirtti.

Yılmaz, düzenlemelerin sadece artış veya azalışlardan ibaret olmadığını, aksine sistemin modernize edilerek güncellenmesi gerektiğini vurguladı. Bu nedenle, Orta Vadeli Program ile Kalkınma Planı’nın en önemli ayağını oluşturan vergi reformuna dikkatler çevrildi. Esnaf, tüccarlar ve iş dünyasının dile getirdiği sorunlar arasında dolaylı vergi yükünün ağırlığı ve farklı KDV oranları yer alıyor.

Kamu maliyesi üzerinde çalışmalar yürütülerek vergi sisteminde sadeleşme sağlanacak. Vergi tabanı genişletilecek ve türleri azaltılacak. Aynı zamanda, vergi toplama ve denetleme birimleri güçlendirilecek ve veri toplama ile inceleme kapasitesi artırılacak.

Gelir ve kurumlar vergisi denetim personeli takviye edilecek. Vergisel teşvikler, ekonomik ve sosyal etkileriyle birlikte değerlendirilecek ve etkin olmayanlar kademeli olarak kaldırılacak.

Doğrudan vergilerin gelir içindeki payı artırılacak. Bunun için vergi teşvikleri, muafiyetler, uzlaşma süreci ve matrah belirleme yeniden düzenlenecek.

Çift kayıt sistemi, Vergi Usul Kanunu’na göre engellenecek. Ayrıca, ödeme gücüne göre artan oranda vergilendirmeyi sağlamaya yönelik mekanizmalar da geliştirilecek.

Elektronik defter ve elektronik belge uygulamaları yaygınlaştırılacak. Dolaylı vergilerin düşük gelirli grupları olumsuz etkilemesi engellenecek. Böylece, adil, rekabetçi ve sürdürülebilir bir vergi sistemi oluşturulacak.

Ödeme gücüne göre artan oranda vergilendirmeyi sağlamak için yeni mekanizmalar devreye alınacak. Etkisiz olan istisnalar ve indirimler kaldırılacak, küresel gelişmelere duyarlı bir sistem oluşturulacak.

Vergi uyum maliyetlerini azaltan, uyuşmazlıkları hızlı bir şekilde çözen ve vergi cezalarının gönüllü uyumunu artıran adımlar atılacak.

Vergisel teşvikler, ekonomik ve sosyal etkileriyle birlikte değerlendirilecek. Ayrıca, vergi yükü ve gelir tahminlerine yönelik genel ve sektörel analizler yapılacak.

Vergi reformu geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!