featured

Varlık Barışı başvurusu için son gün ne zaman?

Varlık Barışı başvuru süresi ve yıllık gelir beyanı için son tarih Cuma günü. Gerçek kişilerin 2022 yılındaki ticari kazançları, zirai kazançları, serbest meslek kazançları, ücret gelirleri, gayrimenkul sermaye iratları (kira gelirleri), menkul sermaye iratları ile diğer kazanç ve iratları (değer artışı kazancı ve arızi kazançlar) için yıllık gelir vergisi beyannameleri 31 Mart Cuma günü saat 23:59’a kadar verilmelidir.

Mücbir sebep hali nedeniyle 6 Şubat’tan sonra Kahramanmaraş merkezli depremlerde etkilenen yerlerde mükellefler tarafından verilecek beyannamelerin son teslim tarihi 15 Ağustos iken, bu beyannamelere istinaden tahakkuk edecek vergiler 31 Ağustos’a kadar ödenebilir. Bu durumda olan mükellefler, beyannamelerini vererek ödemelerini tamamlayabilirler.

2022 yılında elde edilen gelirlere ilişkin yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden tahakkuk eden vergi iki eşit taksitte ödenebiliyor. Birinci taksit, damga vergisi dahil olmak üzere 31 Mart’a kadar, ikinci taksit ise 31 Temmuz’a kadar ödeniyor. Mükellefler vergilerini İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartları veya hesapları, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri, anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık), PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden ödeyebilirler.

Mükelleflerin bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri, 2022 yılı için belirlenen 9.500 TL’lik istisna tutarını aşanlar; tevkifata tabi iş yeri kira gelirlerinin brüt tutarı 70.000 TL’yi aşıyor ya da mal/hakların kiralanmasından elde edilen gelirler, kesinti ve istisna uygulamasına konu olmayan ve 3.800 TL’lik sınırı aşıyor ise yıllık beyanname vermeleri gerekmektedir.

Varlık Barışı başvurusu için son gün ne zaman?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!