featured

Uluslararası yatırım pozisyonu arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 Eylül ayına ait Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerini kamuoyuyla paylaştı.

Eylül ayının sonuna kadar olan dönemde, Türkiye’nin yurt dışında bulunan varlıkları bir önceki yıl sonuna göre yüzde 1,4 oranında bir azalışla 304,0 milyar ABD doları olarak kaydedilirken, yükümlülükleri ise yüzde 3,6 oranında bir düşüşle 602,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, Türkiye’nin yurt dışındaki varlıkları ile yükümlülükleri arasındaki fark olarak tanımlanan net UYP, 2022 yıl sonunda -316,7 milyar ABD doları iken, 2023 Eylül sonunda -298,3 milyar ABD doları seviyesine yükseldi.

Varlıkların alt kalemlerine bakıldığında, rezerv varlıkları 2022 yıl sonuna göre yüzde 5,1 oranında azalışla 122,2 milyar ABD doları olarak kaydedilirken, diğer yatırımlar kalemi yüzde 1,4 oranında bir azalışla 119,1 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde, diğer yatırımlar alt kalemlerinden bankaların Yabancı Para ve Türk Lirası cinsinden efektif ve mevduatları ise yüzde 3,1 oranında bir artış göstererek 46,4 milyar ABD dolarına ulaştı.

Yükümlülüklerin alt kalemlerine yönelik yapılan incelemede, doğrudan yatırımların (sermaye ve diğer sermaye) piyasa değeri ile döviz kurlarındaki değişimlerin etkisiyle 2022 yıl sonuna göre yüzde 20,2 oranında bir azalışla 163,3 milyar ABD doları seviyesine düştü.

Portföy yatırımları ise 2022 yıl sonuna göre yüzde 3,5 oranında bir artış göstererek 96,6 milyar ABD dolarına yükseldi. Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stoku bir önceki yıl sonuna göre yüzde 11,4 oranında bir artışla 32,1 milyar ABD dolarına çıkarken, aynı dönemde yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki DİBS stoku yüzde 7,3 oranında bir azalışla 1,2 milyar ABD dolarına geriledi. Hazine’nin tahvil stoku ise (yurt içinde yerleşik kişilerce alınan tahvil stoku düşüldükten sonra) yüzde 4,7 oranında bir artışla 43,9 milyar ABD doları seviyesinde kaydedildi.

Bankaların toplam kredi stoku yüzde 7,7 oranında bir artış göstererek 60,2 milyar ABD dolarına ulaşırken, diğer sektörlerin toplam kredi stoku ise yüzde 0,8 oranında bir azalışla 100,3 milyar ABD doları düzeyine geriledi.

Uluslararası yatırım pozisyonu arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!