featured

Türkiye’ye yabancı yatırım girişi artıyor : Ocak’ta 910 milyon dolarlık yabancı yatırım girişi

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2024 yılının Ocak ayında Türkiye’ye gerçekleşen uluslararası doğrudan yatırım (UDY) miktarı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20 artarak 910 milyon doları buldu.

Ocak ayı içindeki UDY girişlerinin detaylarına göre, 399 milyon dolarlık yatırım sermayesi girişi, 415 milyon dolarlık yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı ve 102 milyon dolarlık borçlanma araçları vasıtasıyla gerçekleşen girişlerle birlikte Türkiye’nin toplam UDY girişi 910 milyon dolar olarak kaydedildi.

2002 yılından bu yana gerçekleşen kümülatif UDY girişleri 264 milyar doları aşarak, Türkiye’nin çekiciliğini koruduğunu gösteriyor.

Ocak 2024’te en çok yatırım yapan ülke %44’lük payla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) oldu. ABD’yi %17 ile Almanya ve %12 ile Birleşik Krallık (BK) izledi.

Yatırım sermayesi girişleri içinde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü, 167 milyon dolarlık yatırım sermayesi girişi ile %42’lik bir paya sahip oldu. Toptan ve perakende ticaret ise %15’lik payla dikkat çekti.

YASED’in verilerine göre, Türkiye’nin çeşitli sektörlere çektiği yatırımlar ve artan UDY miktarı, ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Türkiye’ye yabancı yatırım girişi artıyor : Ocak’ta 910 milyon dolarlık yabancı yatırım girişi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!