featured

Emekliye yeni destek paketi geliyor : 7 kategoride destek sağlanacak

Hükümet, emeklilere yönelik yeni desteklerin kapıda olduğunu duyurdu. Fatura indirimi, barınma, ulaşım desteği ve düşük faizli kredi imkanı gibi çeşitli alanlarda planlanan desteklerle ilgili detaylar şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurusuyla 2024 yılı, ‘Emekliler Yılı’ olarak ilan edildi. Bu çerçevede, emeklilerin refahını artırmayı hedefleyen düzenlemelerin önümüzdeki aylarda hayata geçirilmesi planlanıyor. Ak Parti Grup Başkan Vekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Meclis’in nisan ayında açılmasıyla birlikte emeklileri ilgilendiren düzenlemelerin öncelikli gündemlerinden biri olacağını belirtti.

Emeklilere yönelik 7 ana başlık altında gerçekleştirilecek düzenlemeler, fatura indirimi, ulaşım ve barınma desteği, düşük faizli kredi imkanı gibi alanlarda refahı artırmayı amaçlıyor.

Ülke genelinde 16 milyon emeklinin yaşamını kolaylaştırmayı hedefleyen bu düzenlemeler, emeklilerin sosyal hayata daha etkin katılımını sağlayacak. Emeklilerin maaşlarından ziyade harcamaları da göz önüne alınarak yapılacak indirimler ve destekler, geniş bir toplum kesimini kapsayacak şekilde planlanıyor.

Düzenlemelerin detayları şu şekilde:

1. Belediye Hizmetlerinde İndirim: Su faturalarında belirli bir tüketim miktarına kadar indirim sağlanacak. Ayrıca, toplu taşıma ücretlerinde öğrenci, 65 yaş üstü ve diğer özel gruplara yapılan indirimlerin emeklilere de yansıtılması planlanıyor.

2. Enerji Desteği: Doğal gaz ve elektrik indirimleri ile ilgili olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesindeki destekler gözden geçirilecek ve emeklilere özel ayrıcalıklar tanımlanacak.

3. Ulaşım Desteği: Şehirler arası ulaşımda öğrencilere sağlanan indirimlerin emeklilere de genişletilmesi planlanıyor. Hızlı tren, uçak ve deniz ulaşımında emeklilere özel indirimler sunulacak.

4. Barınma Desteği: Özellikle dar gelirli emeklilere kira yardımı adı altında destek verilmesi düşünülüyor. Belediyeler aracılığıyla gerçekleştirilecek bu destekle, emeklilerin konut masrafları azaltılacak.

5. Finans Desteği: Emeklilerle banka işlemlerinde kolaylık sağlanacak. Havale, EFT ücretleri alınmamaya başlanabilir, düşük faizli krediler ve artırılmış promosyon miktarları emeklilere sunulabilir.

6. Tatil Desteği: Kamuya ait sosyal tesislerde, öğretmenevlerinde ve benzeri yerlerde emeklilere özel indirimler sağlanacak, tatil yapmaları teşvik edilecek.

7. Refah Payı ve Taban Maaş İyileştirmesi: Yasal enflasyon oranları doğrultusunda emekli maaşlarına zam yapılacak. Refah payı ve taban maaş iyileştirmesiyle emeklilerin ekonomik durumları güçlendirilecek.

Bu düzenlemelerle birlikte, emeklilere yönelik desteklerin temmuz ayında hayata geçmesi bekleniyor. Yapılacak düzenlemelerle en düşük emekli maaşında artış öngörülüyor, bu sayede emeklilerin refah düzeyi yükseltilecek. Meclis’in nisan ayında açılmasıyla birlikte resmi açıklamalar ve detaylar netleşecek.

Emekliye yeni destek paketi geliyor : 7 kategoride destek sağlanacak
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!