featured

Türkiye’nin risk primi 33 ayın en düşük seviyesinde

Türkiye’nin beş yıllık kredi risk primi, 19 Mart 2021 tarihinden bu yana en düşük seviyesine ulaşarak 343,1 baz puana geriledi. Bu düşüş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı haftasında yaşanan bir devam niteliğinde. Kasım ayının başında 400 baz puanın altına inen Türkiye’nin kredi temerrüt takası (CDS) primi, geçen hafta 350 baz puanın altına düşmüştü. Bugünkü işlemlerde Türkiye’nin CDS primi ise, 343,1 baz puanla 19 Mart 2021 tarihinden bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Türkiye’nin ekonomik durumuna dair önemli bir gösterge olan CDS primindeki bu düşüş, TCMB’nin faiz politikalarının etkisiyle devam ediyor. Merkez Bankası, kasım ayı faiz kararını perşembe günü saat 14.00’te açıklayacak. Piyasalar, bankanın faiz artırımında daha önceki hızını sürdürerek 250 baz puanlık bir yükseliş gerçekleştirmesini bekliyor.

Merkez Bankası’nın faiz politikalarına ilişkin daha önceki adımları da göz önüne alındığında, haziran ayından itibaren toplamda 2650 baz puanlık bir faiz artışına gidildi. Bu kapsamda, haziranda 650, temmuzda 250, ağustosta 750 baz puan, eylül ve ekimde ise 500’er baz puanlık faiz artışları yapıldı.

Türkiye’nin risk primi 33 ayın en düşük seviyesinde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!