featured

Türkiye’nin gri listeden çıkışının ilk etkisi

Türkiye’nin Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarılması, ekonomi çevrelerinde önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

28 Haziran’da gerçekleştirilen FATF toplantısında alınan bu karar, Türkiye’nin finansal sistemine olan güveni yeniden tesis etme yolunda önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Gri listeden çıkmanın ilk etkileri arasında muhtemelen kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin ülke kredi notunu yükseltmesi yer alacak. Ancak daha yüksek kredi notları elde edebilmek için, Türkiye’nin makroekonomik göstergelerde sürekli iyileşme göstermesi gerekecek. Bu süreçte enflasyonla mücadele başta olmak üzere rasyonel ekonomi politikalarının devreye girmesi büyük önem taşıyor.

Uluslararası yatırımcıların güvenini kazanmak için Türkiye’nin mali ve ekonomik politikalarında atılacak adımlar kritik bir rol oynayacak. Bu süreçte enflasyonun kalıcı olarak kontrol altına alınması da öncelikli hedefler arasında yer alıyor. Ayrıca, tahvil piyasasında yabancı yatırımcı girişlerini artırmak için uzun vadeli ekonomik istikrarın sağlanması gerektiği vurgulanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin gri listeden çıkışının ilk etkisi
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!