featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kredi kartlarında yeni dönem başladı : Kredi kartı temassız ödeme limiti ne kadar oldu?

Kredi kartlarında yeni dönem başladı : Kredi kartı temassız ödeme limiti ne kadar oldu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan karar doğrultusunda, temassız ödeme limitinde yüzde 100 artış yapılarak yeni limit 1.500 TL’ye yükseltildi. Bu düzenleme, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Temassız Ödemelerde Yeniden Düzenleme

Son iki yıl içerisinde kredi kartı ile temassız ödeme işlemlerinde yüzde 33 oranında artış yaşanmasının ardından, BDDK nisan ayında bankalara gönderdiği yazıyla temassız ödeme limitinde değişikliğe gitme kararı aldı. 1 Temmuz 2024 itibarıyla şifresiz işlem limiti 750 TL’den 1.500 TL’ye çıkarıldı.

Kart Sahipleri İçin Önemli Gelişme

Milyonlarca kredi kartı ve banka kartı kullanıcısını ilgilendiren bu gelişme, temassız ödeme işlemlerini daha da kolaylaştıracak. Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkan tanıyan temassız ödemelerdeki bu limit güncellemesi, kullanıcıların daha yüksek tutarlarda şifre girmeden ödeme yapabilmelerini sağlayacak.

Kart Kullanımında Önemli Artışlar

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, 2023 yılının Mayıs ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 15, banka kartı adedinde yüzde 8 ve ön ödemeli kart adedinde yüzde 21 artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 409,5 milyona ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artış gösterdi.

Kartlı Ödemelerde Rekor Artış

Mayıs ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan toplam ödeme tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 103 artarak 1.273 milyar TL oldu. Kartlı ödemelerin 1.072,9 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken, 176,7 milyar TL’si banka kartları, 23,4 milyar TL’si ise ön ödemeli kartlar ile gerçekleştirildi.

Ödeme Adetlerinde Yükseliş

Mayıs ayında toplam ödeme adedi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 1,58 milyar adede ulaştı. Bu ödemelerin 897,7 milyonu kredi kartları, 569,2 milyonu banka kartları ve 118 milyonu ön ödemeli kartlarla gerçekleştirildi. Kredi kartları ile yapılan ödeme adetlerinde geçen yıla göre yüzde 25, banka kartları ile yapılan ödeme adetlerinde yüzde 13 ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödeme adetlerinde yüzde 46 artış kaydedildi.

BDDK’nın bu yeni düzenlemesi, kart kullanıcılarının daha hızlı ve kolay ödeme yapmalarını sağlayarak, alışveriş deneyimlerini olumlu yönde etkileyecek.

Kredi kartlarında yeni dönem başladı : Kredi kartı temassız ödeme limiti ne kadar oldu?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!