featured

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları belli oldu : 2023 yılında Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) araştırmasının 2023 yılı sonuçlarını açıkladı. Bu yılın en büyük sanayi kuruluşu, 484 milyar liralık üretimden satış rakamıyla Tüpraş olarak belirlendi. Koç Holding’e bağlı şirket, uzun yıllardır sürdürdüğü liderliği korudu.

Listede ikinci sırayı 238 milyar lira ile Ford Otomotiv aldı. Yine Koç Holding’e ait olan şirket, geçen yıl üçüncü sıradaydı.

Üçüncü sıraya ise 227 milyar lira ile Azerbaycan devletine ait Socar şirketi bünyesindeki Star Rafineri yerleşti. Geçen yıl ikinci sırada olan Star Rafineri, bu yıl üçüncü sıraya geriledi.

İstanbul Altın Rafinerisi ise 143 milyar TL’lik üretimden satış rakamıyla dördüncü sırada yer aldı. Geçen yıl olduğu gibi altın talebindeki artış, listeye etki etmeye devam etti.

Beşinci sırada 128 milyar TL ile Toyota Otomotiv yer alırken, altıncı sırada 107 milyar TL’lik üretimden satışla Oyak-Renault kendine yer buldu.

Yedinci sırayı ise 100 milyar TL’lik üretimden satış rakamıyla Arçelik aldı. Geçen yıl sekizinci sırada yer alan Arçelik, bu yıl bir basamak yükselerek listeye devam etti.

Önceki yıllarda ilk 10’da bulunmayan iki yeni firma ise 2023’te dikkat çekti. Mercedes-Benz, 94 milyar TL’lik üretimden satışla sekizinci sıraya yükselirken, Gramaltın Kıymetli Madenler ise 90 milyar TL’lik rakamla dokuzuncu sıraya yerleşti. Geçen yıl 44. sırada bulunan Gramaltın, büyük bir sıçrama yaparak ilk 10’a girmeyi başardı.

Son olarak, Ereğli Demir ve Çelik 80 milyar TL’lik üretimden satışla onuncu sırada kendine yer buldu.

Öte yandan, 2023 yılında Türkiye’de altın talebindeki rekor artış dikkat çekti. Mücevher alımı son sekiz yılın en yüksek seviyesine çıkarken, külçe ve sikke altın alımı tüm zamanların zirvesini gördü.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları belli oldu : 2023 yılında Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!