featured

Türk Yatırım Fonu kuruldu

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 8. Devlet Başkanları Zirvesi’nde imzalanan Türk Yatırım Fonu kuruluş anlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen kanunla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Zirve sürecinde alınan kararla, “eşit sermaye katkısı ve eşit oy hakkı” prensibi çerçevesinde Fonun kurulması hedeflendi. Türk Yatırım Fonu Kuruluş Anlaşması, 16 Mart 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenen TDT Olağanüstü Zirvesi’nde imzalandı. Anlaşmanın onaylanması için gerekli kanun teklifi de 1 Kasım’da TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Türkiye’nin Fona sermaye iştiraki taahhüdü, 100 milyon doları aşmayacak şekilde belirlendi. Cumhurbaşkanı, bu tutarı 5 katına kadar artırma yetkisine sahip olacak.

Türk Yatırım Fonu’nun temel amacı, bölge içi ticaret hacmini artırmak ve ekonomik faaliyetleri destekleyerek TDT ülkelerinin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamaktır. Fon kaynakları aracılığıyla, üye ülkelerdeki KOBİ’lere finansman sağlanması, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla eş finansman yapılması, üretim kapasitesinin genişletilmesi, dijital altyapının güçlendirilmesi ve çeşitli sektörlerde kalkınma projelerinin desteklenmesi planlanmaktadır.

Türk Yatırım Fonu kuruldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!