featured

Tüketiciyi aldatan reklamlara 12 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, geçen ay toplamda 12 milyon lira değerinde cezaları, aldatıcı reklamlar ve haksız ticari uygulamalara karşı sıkı bir mücadele vermek amacıyla uyguladı.

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin yanıltıcı reklamların ve haksız ticari uygulamaların kurbanı olmasını önlemek için kararlı bir şekilde çalışıyor. Bu çerçevede, Reklam Kurulu, yanıltıcı reklamları yakından incelemeye aldı.

Reklam Kurulu’nun incelemesi sonucunda bazı internet sitelerinde medyum, büyü ve fal gibi şüpheli tanıtımların yapıldığı tespit edildi. Bu sitelerin tanıtımlarında dini inançları istismar etmeye yönelik uygulamalar ortaya çıktı.

Belirlenen 39 internet sitesinin, reklam mevzuatına aykırı davrandığına karar verildi. Bu sitelerin reklamları durduruldu ve erişimleri engellendi.

Reklam Kurulu, ayrıca bazı sitelerin kaynak veya mineralli suları “Bebek Suyu” olarak tanıttığını tespit etti. Bu yanıltıcı ifadelerle bebeklerin kemik gelişimini ve böbrek sağlığını olumlu etkileyeceğini iddia eden firmalara para cezası uygulandı.

Tüketiciyi yanıltmaya yönelik hareket edenler için ceza kesme pratiği Ekim toplantısında da devam etti. Geçen ay toplamda 11 milyon 693 bin 933 lira değerinde ceza uygulandı ve 40 dosya için erişim engeli tedbiri alındı.

Tüketiciyi aldatan reklamlara 12 milyon lira ceza

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!