featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ticaret Bakanlığı’ndan fırsatçı otomotiv bayilerine ceza

Ticaret Bakanlığı’ndan fırsatçı otomotiv bayilerine ceza

Ticaret Bakanlığı, Ankara’da liste fiyatı üzerinden ödeme talep eden bir otomotiv bayisi ile Bursa ve Adana’da müşterilerini aksesuar almaya zorlayan otomotiv bayilerine yönelik idari para cezaları uygulandığını duyurdu. Uygulanan ceza tutarı toplamda 17 milyon 834 bin 400 TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, daha önce de ikinci el araç ticaretinde yeni bir düzenleme getirmişti. Motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan yetkili bayilerin stoklarında bulundurdukları araçlardan satış yapmamaları, tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmeleri, tüketicileri aksesuar veya takas yapmaya zorlamaları ya da takas fiyatını piyasa fiyatının altında belirlemeleri durumunda ise ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgeleri iptal edilecektir.

Ticaret Bakanlığı’nın “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” isimli yazılı açıklaması Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yapılan değişiklikle, ilk tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan yetkili bayilerin, stoklarında bulundurdukları araçlardan satış yapmamaları veya tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmeleri, müşterileri aksesuar veya takas yapmaya zorlamaları ya da takas fiyatını piyasa fiyatının altında belirlemeleri gibi durumlarda, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgeleri iptal edilecek ve bu işletme sahibine bir yıl boyunca yetki belgesi verilmeyecektir.

Ticaret Bakanlığı’ndan fırsatçı otomotiv bayilerine ceza

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!