featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ticaret Bakanlığı’ndan 64.1 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı’ndan 64.1 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, tüketicilerin mağduriyetlerini önlemek amacıyla “Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz” adlı önemli bir belgeyi kamuoyuyla paylaştı. Bu kılavuz, Eylül ayı toplantısında 12 Eylül 2023 tarihinde ele alındı ve 138 dosya üzerinde yapılan incelemeler sonucunda oluşturuldu.

Reklam Kurulu, yılın ilk dokuz ayında 1.527 dosyayı inceledi ve bunlardan 1.346’sını aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olarak tanımlayarak durdurma cezası uyguladı. Bu dosyaların toplamda 64.141.381-TL idari para cezası ile cezalandırıldı ve ayrıca 38 dosya için erişim engellenmesine karar verildi.

Bununla birlikte, Reklam Kurulu’nun aldığı kararlar sadece cezai yaptırımlarla sınırlı kalmadı. Aynı toplantıda, tüketiciler, elektronik ticaret sektörü ve diğer ilgili taraflar için önemli olan bir çalışmanın da temelleri atıldı.

Bu çalışma, tüketicilerin alışveriş kararlarını etkileyen ve tercihlerini belirleyen tüketici deneyimleri ve görüşlerine dayanan yorum ve derecelendirme uygulamalarını ele alıyor. Reklam Kurulu’nun bakış açısını yansıtan ve sektöre rehberlik edecek olan “Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz,” 12 Eylül 2023 tarihli ve 337 numaralı toplantıda ilke kararı olarak kabul edildi.

Bu kılavuz, tüketicilerin doğru bilgilendirilmesini engelleyen, açık ve anlaşılır olmayan ifadeler veya tasarımlarla satın alma süreçlerini manipüle eden, kötü niyetli satıcılar veya sağlayıcılar tarafından yayımlanan yanıltıcı değerlendirmeleri yasaklayarak, sahte yorumlar ve tüketicilerin kandırılmasını önlemeyi hedefliyor.

Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz, sektör temsilcilerine, gerçek tüketici deneyimlerine dayanan değerlendirmelerin nasıl ve hangi şartlarda yayımlanması gerektiği konusunda rehberlik sunarken, tüketicilerin internet üzerinde gördüğü bu bilgilere güvenlerini artırmayı amaçlıyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan 64.1 milyon lira ceza

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!