featured

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’dan enflasyonla mücadele mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, orta vadeli program hakkındaki toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erkan, enflasyonda belirgin bir düzelme sağlanana kadar parasal sıkılaşmanın devam edeceğini ifade etti.

Erkan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

Fiyatlama davranışlarındaki olumsuz değişiklikler ve petrol fiyatlarının artışı, enflasyonun tahmin üst bandının üzerine çıkma riskini artırdı.

Orta vadeli programa (OVP) ilişkin tahminlerde yukarı yönlü riskleri dikkate alarak daha kapsamlı bir yaklaşım benimsedik.

Parasal sıkılaşma, enflasyonda net bir iyileşme görünene kadar devam edecek.

2024 yılına kadar enflasyon hedeflememizin bir miktar gecikmeli gerçekleşme riskine rağmen, dezenflasyonu sağlamak için gerekli adımları atmaya hazırız.

Para politikasının gerektiği zaman ve ölçüde sıkılaştırılması devam edecek.

Kur korumalı mevduat bakiyesinin sabit seyrini sürdürme amacındayız ve Kararlı ve Kademeli Mevduat (KKM) stratejisini takip edeceğiz.

Dezenflasyon, önceliklerimiz arasında ve bu hedeften taviz verilmeyecek.

Türk Lirası’nın sisteme dönüş hızını istikrarlı ve aşamalı bir şekilde yöneteceğiz.

Son dönemde fiyat ve finansal istikrarın sağlandığı algısı, yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisini artırıyor ve tahvil yatırımcısının ilgisinin artmasını bekliyoruz.

Dünya Bankası’nın kararı, doğru para ve maliye politikalarının uyumlu bir şekilde uygulandığının ve güçlü bir OVP’nin desteğini gösteriyor.

Para politikasının 2024 yılında sonuçlarını vermesiyle, iç talebin arzla daha uyumlu bir seviyeye geleceğini ve enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınacağını öngörüyoruz.

Enflasyon ve döviz kuru hareketlerinin yıl içinde dalgalanabileceği, özellikle geçiş dönemlerinde yıl sonu ve yıl ortalaması tahminlerinin farklılık gösterebileceğini unutmamız gerekiyor.

Sert fiyat dalgalanmalarının en aza indirildiği ve denge sağlandığı bir süreci sürdürme konusunda kararlıyız.

TCMB, enflasyonun kontrol altına alınması ve finansal istikrarın sağlanması amacıyla tüm araçlarını kullanmaya devam edecek ve bu hedeflere ulaşana kadar parasal sıkılaşma politikasını sürdürecektir.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’dan enflasyonla mücadele mesajı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!