featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB Başkanı Fatih Karahan : Makro finansal istikrarı sürdürecek adımlar atmaya devam edeceğiz

TCMB Başkanı Fatih Karahan : Makro finansal istikrarı sürdürecek adımlar atmaya devam edeceğiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, gelecek süreçte piyasa mekanizmasının etkinliğini artıracak ve makro finansal istikrarı sürdürecek adımlar atmaya devam edeceklerini ifade etti.

Karahan, TCMB’nin Finansal İstikrar Raporu-Mayıs 2024’ün ön sözünde, Merkez Bankası olarak finansal istikrara dair tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve rapor aracılığıyla kamuoyuyla paylaştıklarını dile getirdi.

Enflasyonla mücadele kapsamında sürdürdükleri sıkı para politikasına ek olarak parasal aktarım mekanizmasını desteklemek amacıyla makroihtiyati önlemler aldıklarını belirten Karahan, “Makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesi kapsamında menkul kıymet tesisi uygulamasını yürürlükten kaldırırken, Kur Korumalı Mevduat’tan kademeli çıkış politikamızı sürdürmekteyiz. Önümüzdeki dönemde de piyasa mekanizmasının etkinliğini artıracak ve makro finansal istikrarı sürdürecek adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

Karahan, sıkı para politikası duruşları ve makroihtiyati politikaların finansal piyasalara hızlı ve etkili bir şekilde yansıdığını belirterek, Türk lirası kredi faizlerinin iç talepteki dengelenme sürecine katkı sağlarken, yabancı para kredilerindeki büyümenin finansal sistemde oluşturabileceği riskleri azaltmak adına büyüme sınırı düzenlemesine dahil ettiklerini vurguladı.

Karahan ayrıca, Türk lirası mevduat faizlerinin seviyesinin tasarrufları teşvik ederek Türk lirasına olan ilgiyi artırdığını ve bu durumun mevduat kompozisyonunda Türk lirasının payının önemli ölçüde artmasına sebep olduğunu belirtti.

Bankacılık sisteminin güçlü likidite ve sermaye yapısının finansal istikrarın sürmesine katkı sağlamaya devam edeceğini belirten Karahan, politikalara artan güven ve olumlu beklentilerle birlikte ülke risk priminde belirgin bir iyileşme kaydedildiğini, reel sektör ve bankacılık sektörünün vadesi gelen dış borçlarını yüksek oranlarda yenilediğini bildirdi.

TCMB Başkanı Fatih Karahan : Makro finansal istikrarı sürdürecek adımlar atmaya devam edeceğiz
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!