featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek’ten büyüme değerlendirmesi

Bakan Mehmet Şimşek’ten büyüme değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı gayri safi yurt içi hasıla verilerini değerlendirdi.

Şimşek, enflasyon hedeflerine kararlı adımlarla ilerlediklerini ifade ederek, “Programımız sayesinde dengeleyici büyüme yapısı, azalan cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişi dezenflasyona önemli ölçüde katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Ayrıca Şimşek, ikinci yarıda daha destekleyici dış koşullar ve ılımlı yurt içi talep ile bu yılın büyümesinde net dış talebin olumlu bir katkı sağlamasını öngördüklerini vurguladı.

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden açıklama yapan Şimşek, “Hedeflerimize kararlılıkla ilerliyoruz. Rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarımızla ekonomimiz daha dengeli ve sürdürülebilir büyümeye doğru ilerliyor. Net dış talebin büyümeye olumlu katkısı, 5 çeyreğin ardından 1,6 puanla arttı. Mevsimsel olarak düzeltilmiş işsizlik oranı, son 44 çeyreğin en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye düştü. İkinci yarıda daha destekleyici dış koşullar ve ılımlı yurt içi talep ile birlikte bu yılın büyümesinde net dış talebin olumlu katkı sağlamasını öngörüyoruz. Programımız sayesinde dengeleyici büyüme yapısı, azalan cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişi dezenflasyona önemli ölçüde katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Mehmet Şimşek’ten büyüme değerlendirmesi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!