featured

SPK’nın 12 şirket tahvil ihracına izin

Sermaye Piyasa Kurulu (SPK), son haftalık bülteninde Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ile Akbank TAŞ gibi önde gelen şirketlerin de aralarında bulunduğu 12 şirketin tahvil ihracı başvurusuna onay verdi. Bu gelişme, Türkiye’nin finansal piyasalarındaki hareketliliği artırarak yatırımcıların dikkatini çekti.

SPK’nın aldığı karara göre, 12 şirketin tahvil ihracına onay verilmiş ve bu şirketler sermaye piyasalarına önemli katkılarda bulunacaklar. Tahvil ihracı için onay alan şirketler arasında en yüksek miktarı, 20 milyar TL ile Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ (Şişecam) gerçekleştirecek. Şişecam’ı 500 milyon euro ile Ford Otosan izliyor.

Diğer onaylanan tahvil ihracı başvuruları ise şu şekildedir:

  • MAİS Motorlu Araçlar: 4 milyar TL
  • Borusan Mannesmann: 3 milyar TL
  • Kordsa: 2 milyar TL
  • Coca-Cola İçecek: 2 milyar TL

Ayrıca SPK, Kordsa Teknik Tekstil AŞ, Türkiye İş Bankası AŞ, Setur Servis Turistik AŞ, Bien Finans Faktoring AŞ ve Akbank TAŞ’nin Nitelikli Yatırımcı tahvil ihracı başvurularına da onay verdi.

Kurul ayrıca Akbank TAŞ, MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış AŞ, Coca-Cola İçecek AŞ, Tam Finans Faktoring AŞ, Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret AŞ, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ve Koç Sistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri AŞ’nin Tahsisli/Nitelikli Yatırımcı tahvil ihracı başvurularını da onayladı.

SPK, aynı zamanda Ford Otomotiv Sanayii AŞ’nin yurt dışı tahvil ihracı başvurusuna da onay vererek şirketin uluslararası pazarlardaki etkinliğini artırmasına katkı sağladı. Bu gelişmelerle birlikte Türkiye’nin finansal piyasaları daha fazla çeşitlilik kazanacak gibi görünüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
SPK’nın 12 şirket tahvil ihracına izin
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!