featured

SPK Başkanı Gönül: Gayrimenkul değerlemesi vergi kaybını önler

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, tapu işlemlerinde gayrimenkul değerlemesi yapılmasının vergi kaybını engellemede etkili bir strateji olacağını belirtti.

İstanbul’da düzenlenen 2’nci Uluslararası Değerleme Uzmanları Forumu’na katılan SPK Başkanı Gönül, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ve Türk Devletleri Değerleme Uzmanları Birlikleri Konseyi ile bir araya geldi.

Gönül, gayrimenkullerin doğru bir şekilde değerlendirilerek raporlanmasının, sermaye piyasasındaki şeffaflığı artırmanın yanı sıra yatırım kararlarının etkinliği açısından da büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Gayrimenkullerin finansal sistemdeki temel teminat unsuru olduğuna dikkat çeken SPK Başkanı, aynı zamanda işletmelerin aktiflerinde de önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

Gönül, sektörde faaliyet gösteren 159 gayrimenkul değerleme kuruluşu ve 15 bin 744 kişinin sahip olduğu ‘Gayrimenkul Değerleme Lisansı’ hakkında bilgi vererek, 6 bin 444 kişinin aktif olarak çalıştığını belirtti.

“Yıllık ortalama 1 milyon civarında gayrimenkul değerleme raporu üretilmektedir” diyen Gönül, tüm tapu işlemleri için gayrimenkul değerlemesi yapılmasının, vergi kaybını önlemenin yanı sıra alıcı ve satıcının değer konusundaki işlemlerini daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak tanıyacağını sözlerine ekledi.

SPK Başkanı Gönül: Gayrimenkul değerlemesi vergi kaybını önler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!