featured

Shiba Inu (SHIB) nedir, nasıl alınır?

Ağustos 2020’de “Ryoshi” anonim ismiyle bir grup kişi ya da kişiler tarafından Dogecoin‘den esinlenerek ortaya çıkarılan meme coindir. Üretilmesinin ardından internet ortamında oldukça popüler olmuş ve kullanıcıların kısa sürede ilgisini çekerek, en fazla kullanılan meme tokenlar listesinde yerini almıştır. Shiba Inu, adını Japon kökenli bir köpekten alarak, Dogecoin’e rakip olarak üretilmiştir.

SHIBA INU (SHIB) NEDİR?

Shiba Inu, Japoncada ‘shiba’ anlamına gelen Çince bir kelimeden türetilmiştir. Dogecoin’den esinlenerek ortaya çıktığı için, Shiba Inu’ye internet ortamında DOGE Killer yani Dogecoin Katili denmektedir. Shiba Inu de bu cümleyle yoluna devam ederek, DOGE’yi geçerek başarılı olmayı hedeflemektedir.

Kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılan Shiba Inu, bu içerik yazıldığında (28.03.2022), 17 milyarı aşan piyasa değerine sahiptir.

.

Kısa sürede kripto para piyasasında en yaygın kullanılan ilk 20 kripto para birimi arasına giren Shiba Inu, Ethereum’un kurucusu olarak bilinen, Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı Vitalik Buterin’in hamlesiyle gündeme gelmiştir. Buterin 2021 yılında, Hindistan COVID-Crypto Relief Fund’a 50 trilyondan fazla Shiba tokeni bağışlamıştır. Hindistan COVID-Crypto Relief Fund’un kurucusu Sandeep Nailwal ise, kripto para birimi Polygon’un (Matic) kurucu ortaklarındandır.

SHIBA INU (SHIB) ÇALIŞMA ŞEKLİ NASILDIR?

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından sürekli gündeme getirilen Dogecoin’e rakip olarak üretilen Shiba Inu (SHIB), Ethereum blok zincirinde yer alan ERC-20 kontratı ile üretilmiştir. İlk üretildiğinde 1 Katrilyon adet piyasaya sürülmüştür.

Üretilen jetonların yarısı Uniswap takas platformunda likidite havuzuna eklenmiştir. Kalan jetonlar ise Vitalik Buterin tarafından Ethereum cüzdanına gönderilmiştir.

 Gönderilen miktar için Ryoshi tarafından yapılan açıklamada şu sözler dikkat çekmiştir:

Toplam arzın %50’sinden fazlasını Vitalik’e gönderdik. Hassas bir nokta olmadan büyüklük yoktur ve Vitalik Buterin bizi hırpalamadığı sürece SHIBA büyüyecek ve hayatta kalacaktır.

.

Shiba Inu tokeni (SHIB), Ethereum alt yapısında bulunan ERC-20 kontratı ile, Doge Killer (LEASH) ve bone ShibaSwap (BONE) kullanılarak meydana gelen iki tokendir.

SHIBA INU DÜNYASI

Shiba Inu dünyası; tasma, bone, ShibaSwap, Shiba Kuvöz ve Shiboski’den oluşur. Bu özellikleri kısaca inceleyelim.

  • Projeninin ana jetonunun adı Shiba Inu (SHIB)
  • Tasma, Shiba Inu dünyasında spektrumun diğer ucudur.
  • Bone (Osso), Shibarmy’nin yakın zamanlı tekliflere oy kullanmayı sağlayan onay simgesidir.
  • ShibaSwap, merkeziyetsiz finans yani DeFi platformudur. Leash ve Shib ticaretinin güvenle yapılmasına imkan sağlar.
  • Shiba Inu kuvöz yaygın kullanılan sanat projeleri için oluşturulmuş kanal ya da yaratıcılık, boyama, fotoğrafçılık gibi yolları keşfetme yöntemidir.
  • Shiboshi, Ethereum blok zincirinde yer alan tahsil edilebilir ve benzeri olmayan, farklı özellikleri olan 10 bin katı olmayan tokendir. (NFT)

WOOFPAPER TEKNİK DÖKÜMANI

Shiba Inu’nun teknik dokümanı olan WoofPaper’da, projenin ortaya çıkması ve başlangıcının, “Bir kriptopara projesi %100 topluluğu tarafından yönetilseydi ne olurdu?” sorusu olduğu vurgulanmıştır.

.
.

SHIBA INU (SHIB) NASIL ALINIR VE SATILIR?

Kripto para ekosisteminde bulunan hemen hemen her kripto para borsasında SHIB satılmaktadır. Yerli borsaların dışında, Türkçe destekli yabancı borsalardan da SHIB alıp satılabilir.

Herhangi bir kripto para kullanıcısının ya da adayının SHIB alabilmesi için öncelikle, güvenli olduğuna emin olduğu bir kripto para piyasasında üyelik yaparak hesap cüzdanı oluşturması gerekir. Kullanıcının, kripto para borsasının talep ettiği bir takım güvenlik teyitlerini sağlamasının ardından, hesap cüzdanına, kripto para piyasasının anlaşma yaptığı bankalar aracılığı ile Türk Lirası transferi yapılır.

SHIB alınacak finansmanın sağlanmasının ardından, SHIB sorgulaması yapılarak satın alma işlemi yapılabilir. SHIB satın alma ve satma işlemi aynı yöntemle gerçekleşmektedir. Kullanıcıların bu işlem için güvenli bir kripto para borsasından işlem yapması oldukça önemlidir.

.

SHIBA INU (SHIB) NASIL SAKLANIR?

Ethereum donanımına sahip tüm cüzdanlarda SHIB saklanabilir. Kripto para birimleri, kullanıcılar tarafından birden fazla yöntemle saklanabilir. Bunlar sıcak ve soğuk cüzdanlar olarak ikiye ayrılır. Dileyen kullanıcılar SHIB kripto para birimini, masaüstü ya da mobil cihazlar dışında donanım cüzdanlarında tutabilir.

ÖNEMLİ UYARI: Bu yazıda kripto para piyasasında yer alan Shiba Inu (SHIB) kripto para birimine ilişkin bilgiler verilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir.

Shiba Inu (SHIB) nedir, nasıl alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!