featured

SGK borç yapılandırma ödeme süresi uzatıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), borçlarını peşin veya taksitli ödeme seçeneğiyle yapılandıran kişilere yönelik yeni bir karar aldı. SGK, 3 Ağustos’a kadar ödenmesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyen kişilerin, bu tutarları 31 Ağustos’a kadar geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanabileceklerini duyurdu.

SGK tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların peşin ve ilk taksit ödeme süresinin 31 Temmuz’a kadar uzatıldığı hatırlatıldı. Ancak sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk gelmesi nedeniyle tahsilat sisteminde yoğunluk yaşandığından dolayı, yapılandırmanın peşin ve ilk iki taksit ödeme süresinin 3 Ağustos’a kadar uzatıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Borçlarını peşin veya taksitli ödeme seçeneğiyle yapılandıran kişilerden 3 Ağustos’a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin, bu tutarları 31 Ağustos’a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri durumunda, katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanabileceklerini belirtmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden ancak birinci ve ikinci taksit ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyen işverenlerin veya sigortalıların, ödeme planlarını peşin ödeme seçeneğine dönüştürebilmeleri için dosyalarının bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerektiği de duyuruldu.

SGK borç yapılandırma ödeme süresi uzatıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!