featured

Rekabet Kurumu’ndan 16 şirkete ceza

Rekabet Kurumu, yaş maya üretimi ve dağıtımı sektöründe faaliyet gösteren 16 şirkete toplamda 109 milyon 298 bin 154,61 lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler arasında fiyat belirleme ve müşteri paylaşma konularında anlaşma sağlanıp sağlanmadığını belirlemek amacıyla yapılan soruşturma tamamlandı.

Söz konusu şirketler arasında yer alan Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ, soruşturma sonucunda uzlaşma yoluyla sonuçlandırıldı ve 73 milyon 851 bin 619 lira idari para cezasına çarptırıldı.

Soruşturmanın odak noktasındaki diğer bir işletme olan Mauri Maya Sanayi AŞ ise yaş maya dağıtımı alanında faaliyet gösteren işletmeler arasında fiyat belirlemeye yönelik anlaşmaların koordinasyonunu sağlayarak rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle cezalandırıldı. Ayrıca, diğer yaş maya üreticisi Pak Gıda Üretim ve Pazarlama AŞ hakkında ise idari para cezası uygulanmadı.

Bu kapsamda, Adatepeler Maya Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Barut Gıda, Batuğ Endüstriyel Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Çınar Mayacılık Gıda Tarım Meşrubat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Delice Turka Mak. Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Güldemirler Ticaret, Hamra Pazarlama Ahmet Şen, Haskat Gıda Pazarlama Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Kılınçoğlu Maya ve Gıda Pazarlama Tic. San. Ltd. Şti., Mag&Pa Gıda Maya Fırın Mlz. Paz. İml. San. ve Dış Tic. AŞ, Motus Gıda Pazarlama Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Muratlar Fırıncılık Çözümleri Maya Gıda San. ve Dış Ticaret Ltd. Şti., Öztürk Maya Gıda Toptan Paz. Ltd. Şti. ve Shk Gıda Tarım Temizlik ve Petrol Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. unvanlı işletmelerin de rekabet kurallarını ihlal ettiği sonucuna varıldı.

Sonuç olarak, biri maya üreticisi ve diğerleri dağıtıcı konumunda olan 15 işletmeye 35 milyon 446 bin 535 lira idari para cezası verildi. Maya üreticisi olan Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ ise uzlaşma başvurusu yapmış olup kesilen ceza ile birlikte toplam ceza miktarı 109 milyon 298 bin 154 lira oldu.

Yaş maya dağıtımı alanında faaliyet gösteren Çize Gıda Pazarlama Ltd. Şti., Güçbir Gıda Tekstil Turizm İnşaat Sanati ve Nak. AŞ, Oluşum Gıda Paz. Ltd. Şti., Orkide Altın Dünyası Kuyumculuk Gıda İnşaat Turizm Mobilya Dayanıklı Tüketim Malzemeleri Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti., Özpak Gıda Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti., Özpak Gıda San. ve Tic. AŞ ve Uludüz Gıda Paz. San. Tic. Ltd. Şti. hakkında ise ceza uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

Rekabet Kurumu’ndan 16 şirkete ceza

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!