featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Reel kesim güveni mayısta geriledi

Reel kesim güveni mayısta geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs 2024 dönemine ait İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) verilerini kamuoyu ile paylaştı. Bu verilere göre, Mayıs ayında mevsimsellikten arındırılmış RKGE, bir önceki aya kıyasla 1,1 puan düşerek 102,4 seviyesine geriledi.

TCMB’nin açıklamasına göre, endeksi oluşturan anket sorularının yayılma endeksleri incelendiğinde farklı eğilimler gözlemlendi. Genel ekonomik gidişat ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin olumlu beklentiler endeksin artışına katkı sağlarken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve mevcut toplam sipariş miktarına dair olumsuz değerlendirmeler ise endeksi düşüş yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi ise, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 105,4 seviyesinde gerçekleşti.

Açıklamada, son üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacminde artış bildiren işletmelerin sayısının arttığı, iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler ile ihracat sipariş miktarında artış bildirenler arasında dengelenmenin zayıfladığı belirtildi. Ayrıca, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında ve mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler de güçlendi.

Gelecek üç aya yönelik beklentilere bakıldığında, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenlerin oranında bir azalma olduğu gözlemlendi. Bunun yanı sıra, gelecek on iki ayda sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı, ancak gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin güçlendiği görüldü.

Açıklamaya göre, ortalama birim maliyetlerde gelecek üç ayda artış bekleyenler ile son üç ayda artış olduğunu bildirenlerin oranı zayıfladı. Gelecek üç aydaki satış fiyatlarına ilişkin artış beklentilerinin de düşüş eğiliminde olduğu belirtildi. Gelecek on iki ayın sonunda yıllık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) beklentisi ise bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak yüzde 54,6 seviyesine geriledi.

Bu veriler, ekonominin çeşitli alanlarındaki dinamiklerin analiz edilmesi ve geleceğe yönelik stratejilerin belirlenmesi açısından kritik öneme sahip. TCMB’nin bu tür detaylı değerlendirmeleri, ekonomik politikaların şekillendirilmesine ve reel kesimin beklentilerinin anlaşılmasına önemli katkılar sağlamaktadır.

Reel kesim güveni mayısta geriledi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!