featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak : Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak?

Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak : Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak?

Türkiye’de vergiye en çok katkı sağlayan bireyler ve kuruluşların isimlerinin yer aldığı listeler, her yıl Ağustos sonuna kadar kamuoyuna duyurulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği”, bu prosedürü resmiyet kazandırdı.

Söz konusu Tebliğ, Vergi Usul Kanunu’ndaki ilgili hükümler çerçevesinde, vergi beyannamelerine, kesinleşen vergilere ve cezalara dair bilgilerin, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanabileceğini belirtiyor. Bu doğrultuda, en fazla vergi ödeyen gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin bilgilerini açıklamak için usul ve esaslar belirlendi.

Bu listelerde, mükelleflerin yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde belirttikleri gelirler ve ödedikleri vergiler dikkate alınacak. Her il için, vergi ödemelerine en fazla katkı sağlayan ilk 100 mükellefin adları, unvanları, faaliyet türleri, ödenen vergi miktarları ve ilgili vergi dairesi başkanlığı/defterdarlık bilgileri içeren listeler oluşturulacak.

Türkiye genelindeki listeler, bilgi gizliliğini talep edenler hariç, Gelir İdaresi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından temmuz sonuna kadar hazırlanacak. İllere özgü listeler ise mükelleflerin bağlı olduğu vergi dairesi başkanlıkları/defterdarlıklar tarafından ağustos sonuna kadar kamuoyuna duyurulacak.

Her yıl Ağustos sonuna kadar, belirlenen kriterlere uygun olarak hazırlanan Türkiye genelindeki listeler, Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesinde yayımlanacak. İllere özgü listeler ise her yıl eylül sonuna kadar ilgili vergi dairesi başkanlıkları/defterdarlıklar tarafından açıklanacak.

Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak : Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!