featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. PPK toplantı özetinde enflasyon vurgusu

PPK toplantı özetinde enflasyon vurgusu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), geçtiğimiz hafta politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25’e yükseltmişti. Bugün yayımlanan toplantı özet metninde, ekonomiye dair parasal sıkılaşma ve enflasyon mesajları vurgulandı.

Para Politikası Kurulu’nun (PPK) toplantı özetine göre, politika faizinin yüzde 25’e yükseltilmesi, enflasyonun düşüş trendine girene kadar sıkı para politikası uygulanacağını belirtiyor.

Toplantı özetinde, “Enflasyon görünümünde iyileşme sağlanana kadar, parasal sıkılaşma politikası, ihtiyaç duyulan ölçüde ve zamanda kademeli olarak güçlendirilecek.” ifadesine yer verildi.

Aynı metinde, para politikası çerçevesinin, enflasyonun yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlamak amacıyla tasarlandığı ve enflasyon görünümü ve yukarı yönlü riskler dikkate alındığında, para politikası çerçevesinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Bu kararın arkasında, döviz kurlarındaki oynaklık, dış ticaret dengesizlikleri ve ekonomideki talep baskıları gibi faktörlerin yüksek enflasyon baskısını sürdürdüğüne dair görüşler öne çıkıyor. Ayrıca, kur korumalı mevduat hesaplarındaki döviz hareketlerinin de yakından izlendiği ve gerektiğinde tedbirler alınacağı ifade ediliyor.

Özet aynı zamanda, politika faizinin artışının yanı sıra seçici kredi sıkılaştırma kararları ve likidite yönetimi gibi adımların da atılacağını vurguluyor. Bu adımların, iç talep baskısını dengelemek ve enflasyonu kontrol altına almak amacıyla alındığı belirtiliyor.

Toplantı özetinde ayrıca, ekonomideki gelişmelerin yakından takip edileceği ve fiyat istikrarını sağlamak amacıyla gerekli tüm araçların kararlılıkla kullanılacağı ifade ediliyor. Kararların öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir şekilde alınmaya devam edeceği belirtiliyor.

PPK toplantı özetinde enflasyon vurgusu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!