featured

Powell’dan faiz artırımına devam sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole Sempozyumu’nda yaptığı önemli açıklamalarla dikkatleri üzerine çekti. Ekonomik gelişmelere ve enflasyon durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Powell, faiz politikasının geleceğine dair ipuçları verdi.

Powell, ekonomik şartların elverdiği ölçüde daha fazla faiz artışına hazır olduklarını vurgulayarak, “Enflasyon istikrarlı bir şekilde yüzde 2 hedefine yaklaşıncaya kadar faizleri kısıtlı tutma niyetindeyiz” şeklinde konuştu.

Fed Başkanı, “Enflasyon hedefimize ulaşmak için gerektiğinde faizleri daha da yükseltmeye hazırız. Para politikasını, enflasyon hedefimize istikrarlı bir şekilde yaklaşıncaya kadar sıkı tutmaya devam edeceğiz” sözleriyle politika duruşlarını vurguladı.

Jerome Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda küresel ve ABD ekonomisindeki son gelişmelere değinirken, pandeminin yol açtığı ekonomik dengesizlikleri ele aldı.

Geçtiğimiz yıl boyunca uyguladıkları sıkı para politikasının enflasyonu dizginlemeye yardımcı olduğunu belirten Powell, ancak enflasyonun hala istenilen seviyeye gelmediğine dikkat çekti. Powell, gerektiğinde faiz artışlarının devam edebileceğini belirtti.

Powell, güncel verilerin önlerindeki yolun uzun olduğunu ve yüksek enflasyonun temelde pandeminin neden olduğu arz-talep dengesizliğinden kaynaklandığını belirtti.

ABD’nin manşet enflasyonunun seyrine değinen Powell, enflasyonun son aylarda düşüş eğilimine girdiğini ve bu durumun olumlu bir işaret olduğunu ifade etti. Ancak gıda ve enerji gibi unsurların dalgalanmasının enflasyon verilerini etkileyebileceğine dikkat çekti.

Powell, para politikasındaki sıkılaştırmanın etkilerinin zamanla daha net bir şekilde görüleceğini söyledi. Ayrıca, temel mal enflasyonunun pandemi öncesi seviyelerin üzerinde seyretmeye devam ettiğine işaret etti ve sürdürülebilir ilerlemenin sağlanması için kısıtlayıcı para politikasının önemini vurguladı.

Jerome Powell, pandemi sonrası ekonomik toparlanma ve enflasyon konularında daha müzakereci bir yaklaşıma geçildiğini belirtti. Ekonomik çıktı ve tüketici harcamalarına ilişkin güçlü verilerin ekonominin hızlı bir şekilde soğumayabileceğini gösterdiğine dikkat çekti.

Fed’in enflasyon hedefine ilişkin spekülasyonları reddeden Powell, “Enflasyon hedefimiz yüzde 2’dir ve bu hedefi sürdüreceğiz” açıklamasıyla politika çerçevesini netleştirdi. Ayrıca, büyüme trendinin enflasyon ilerlemesini riske atabileceği uyarısında bulundu.

Powell’dan faiz artırımına devam sinyali

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!