featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Piyasaların gözü Fed kararında : FED haziran ayı toplantısı ne zaman? FED faiz kararı bu akşam saat kaçta açıklanacak? Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz beklentisi ne yönde?

Piyasaların gözü Fed kararında : FED haziran ayı toplantısı ne zaman? FED faiz kararı bu akşam saat kaçta açıklanacak? Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz beklentisi ne yönde?

Yatırımcılar için büyük önem taşıyan FED’in faiz kararı için geri sayım başladı. Yatırımcılar, yatırımlarını şekillendirmek için Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) haziran ayı faiz kararını beklemeye başladılar. FOMC’nin vereceği bu kritik kararın ne yönde olacağı merakla bekleniyor.

FED’in faiz kararı toplantısı 12 Haziran 2024 Çarşamba günü gerçekleşecek ve karar akşam saat 21.00’da açıklanacak.

Analistler, son dönemde ABD’de açıklanan ekonomik verilerin karmaşık sinyaller vermesiyle birlikte FED’in ne zaman faiz indirimi yapacağına dair belirsizliğin arttığını belirtiyorlar. Bugün açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin piyasalarda oynaklığı artırması beklenirken, aynı zamanda FED Başkanı Powell’ın açıklamaları da dikkatle takip edilecek. Piyasalar, bugün yayımlanacak olan “nokta grafiği”nin olası faiz indirimlerinin boyutu ve zamanlaması hakkında ipuçları verebileceğini düşünüyor.

Para piyasalarında, FED’in eylülde ilk faiz indirimine gitme olasılığı yüzde 57 iken kasımda bu oran yüzde 88’e yükseldi.

Mayıs ayında alınan faiz kararında, Fed politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Bu kararla birlikte Fed, politika faizini art arda altı toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı.

Piyasaların gözü Fed kararında : FED haziran ayı toplantısı ne zaman? FED faiz kararı bu akşam saat kaçta açıklanacak? Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz beklentisi ne yönde?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!