featured

Amerika’da enflasyon beklentilerin altında

ABD Çalışma Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin tüketici fiyat verilerini açıkladı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mayıs ayında bir önceki aya göre değişim göstermedi.

Ancak, değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE, Mayıs ayında aylık bazda %0,2 artış göstererek yıllık bazda ise %3,4 yükseldi.

Yıllık TÜFE artışı, Mayıs ayında %3,3 olarak gerçekleşti ve piyasa beklentisi olan %3,4’ün biraz altında kaldı. Nisan ayında ise enflasyon aylık bazda %0,3 artmış, yıllık bazda ise %3,4 yükselmişti.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE’nin Mayıs ayında aylık %0,2 ve yıllık %3,4 artmasıyla, piyasa beklentisi olan aylık %0,3 ve yıllık %3,5 artış öngörüsünün biraz altında kaldı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikası kararını nasıl etkileyeceği ise merak konusu. Fed’in faiz kararı saat 21:00’de açıklanacak ve genel beklenti faizlerin sabit tutulacağı yönünde. Ancak, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonomik görünüme ilişkin yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek.

Yatırımcılar, bu yıl içinde Fed’in üç faiz indirimi yapma olasılığına odaklanmış durumda. Ancak uzmanlar, Fed’in yıl sonuna kadar en fazla iki faiz indirimi gerçekleştireceğini öngörüyor. Bazıları ise Eylül ayında bir faiz indiriminin erken olabileceğini tartışmaya başladı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Amerika’da enflasyon beklentilerin altında
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!