featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı : Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB Haziran ayı faiz kararı ne olur?

Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı : Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB Haziran ayı faiz kararı ne olur?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yarın, 27 Haziran Perşembe günü, saat 14.00’te yapacağı toplantıda faiz kararını açıklayacak. Banka, geçtiğimiz toplantısında politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutmuştu.

Ekonomistlerin genel beklentisi, bu toplantıda da politika faizinin yüzde 50 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde. Yıl sonu için ise ekonomistlerin politika faizi beklentisi medyanı yine yüzde 50 olarak hesaplanmış durumda. Bazı ekonomistler, daha uzun vadeli beklentilerinde ise faiz oranının yüzde 40’a kadar düşebileceğini öngörüyor.

TCMB’nin piyasa katılımcıları arasında yapılan ankete göre, cari ay ve önümüzdeki 3 ay için politika faizi beklentisi de yüzde 50 düzeyinde bulunuyor. Ancak 12 ay sonrası için bu beklenti yüzde 35,90’a gerilemiş durumda.

Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi dolar kuru dün rekor seviyeler görmüştü. Bugün ise kur, daha sakin seyrederek 32,92 – 33,00 TL aralığında hareket ediyor. Kararın açıklanmasıyla birlikte TL varlıklarında önemli fiyat hareketlilikleri oluşabilir.

Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı : Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB Haziran ayı faiz kararı ne olur?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!