featured

Emekli maaşına temmuz ayında ne kadar zam gelecek? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?

Türkiye’de emekliler için yıl sonu ve yıl ortası olmak üzere iki kez yapılan zamlar, enflasyon oranlarına göre belirleniyor.

Haziran ayı enflasyon verileri sonrasında, emekli maaşlarına yapılacak zammın detayları merak konusu oldu. Tahminlere göre, memur ve memur emeklileri için %20 ile %21 arasında, işçi emeklileri için ise %25.2 ile %26.4 arasında değişen oranlarda artış bekleniyor.

Ülkede 15 milyondan fazla emekli, Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasını bekliyor. Hayat pahalılığı karşısında zorlanan emekliler, “Emekli maaşları ne kadar artacak?” sorusuna cevap arıyor.

Anketlere göre, Haziran ayında tüketici fiyatlarının %2.52 artması ve altı aylık enflasyonun %25.81’e yükselmesi bekleniyor. Bu tahminler gerçekleşirse, temmuz ayında memur ve memur emeklilerine %20.34 oranında zam yapılacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise %25.81 oranında zam yapılması bekleniyor.

Memur ve işçi emeklileri arasındaki zam farkı 5.47 puan olacak.

En düşük emekli aylıkları ile asgari ücret arasında beklenen zam konusunda ise henüz bir değişiklik olmadığı belirtiliyor. Halen en düşük emekli aylığı 10 bin lira iken, asgari ücret 17 bin 2 lira seviyesinde bulunuyor.

En düşük memur emekli maaşı ise şu anda 12 bin 920 lira seviyesindeyken, yapılacak zamlarla birlikte bu miktarın artması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Emekli maaşına temmuz ayında ne kadar zam gelecek? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!