featured

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu martta yükseldi

Merkez Bankası (TCMB), özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin 2024 Mart verilerini açıkladı.

Mart sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, bir önceki yıl sonuna göre 1,7 milyar ABD doları artarak 165,7 milyar ABD dolarına yükseldi. Uzun vadeli kredi borcunda 452 milyon ABD doları artışla 155,3 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunda ise (ticari krediler hariç) 1,3 milyar ABD doları artışla 10,4 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcunda bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının azalış gösterdiği, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise artışla 17,1 milyar ABD dolarına ulaştığı görüldü. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları azalırken, tahvil stoklarında da düşüş yaşandı. Kısa vadeli kredi borcunda ise bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları artarken, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında azalış gözlendi.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcunda tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun azaldığı, kısa vadeli kredi borcunda ise artış yaşandığı görüldü.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, uzun vadeli kredi borcunun büyük bir kısmının ABD doları cinsinden olduğu, kısa vadeli kredi borcunun ise ABD doları, Euro ve Türk lirası başta olmak üzere çeşitli döviz cinslerinden oluştuğu belirlendi.

Sektör dağılımı incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcunun çoğunlukla finansal olmayan kuruluşlardan oluştuğu, kısa vadeli kredi borcunun ise büyük ölçüde finansal kuruluşlardan sağlandığı gözlendi.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcunun vadesine göre incelendiğinde, bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin 51,1 milyar ABD doları tutarında olduğu belirlendi.

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu martta yükseldi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!