featured

Hizmet üretim endeksi martta yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ait hizmet üretim endeksi verilerini paylaştı. Buna göre, hizmet üretim endeksi mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre %6,8 oranında artış gösterdi. Öte yandan, aylık bazda ise endeks aynı seviyede kaldı.

2024 yılı Mart ayında, hizmet üretim endeksindeki artışın detayları incelendiğinde, ulaştırma ve depolama hizmetlerinin %6,3, konaklama ve yiyecek hizmetlerinin %1,8, bilgi ve iletişim hizmetlerinin %15,0, gayrimenkul hizmetlerinin %13,0, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerin %7,4, ve idari ve destek hizmetlerinin ise %7,0 oranında arttığı görülüyor.

Aynı dönemde endeksin aylık performansına bakıldığında ise, ulaştırma ve depolama hizmetlerinin %0,3 arttığı ancak konaklama ve yiyecek hizmetlerinin %3,1 oranında azaldığı dikkat çekiyor. Bilgi ve iletişim hizmetlerinde %2,7 artış yaşanırken, gayrimenkul hizmetlerinde %0,5 azalma görüldü. Mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %0,5, idari ve destek hizmetlerinde ise %1,5 oranında artış meydana geldi.

Hizmet üretim endeksi martta yükseldi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!